Трябва ли ваксината срещу коронавируса да стане задължителна за служителите на социални заведения? Този въпрос поставиха от здравната инспекция в Ямбол, след като директор на Дом за хора с умствена изостаналост почина от COVID-19. Колегите му отказват да бъдат имунизирани.
В Дома за пълнолетни с умствена изостаналост в Маленово всички 57 потребители са ваксинирани, но нито един от персонала не е ваксиниран. През септември служителка с COVID-19 заразява колегите си, сред които и директора Евгени Христов.
"Той нямаше никакви, ама никакви симптоми, никакви...Казва: „Нося нещо за почерпка днес е празник, 9 септември, но трябваше да си тръгне, после разбрахме, че е в болница", разказва Мария Вълкова, педагог в Дома в село Малево.
Дни по-късно 44-годишният мъж губи битката със заразата. Въпреки шока обаче, в Дома отказват да се ваксинират.
"Аз се страхувам - след ваксина да не ми стане зле, да не вдигна температура, казва Мария Вълкова, но признава, че и мисълта за смъртта на неин колега от коронавирус също я ужасява.
Домът е към община Стралджа. Според кмета Атанас Киров служителите сами решават дали да се имунизират. От РЗИ обаче са категорични, че неваксинираният персонал е опасен за потребителите.
"Би трябвало да бъде задължителна имунизацията и да не е право на избор на работещи в такива условия с възрастни хора, обременени, със заболявания, физически, умствени и всякакви", казва директорът на РЗИ-Ямбол д-р Радостина Калчева.
В някои европейски страни ваксинирането на социалните работници вече не е по желание. В Гърция, например, медицинските служители и работещите в домове за възрастни трябва да се имунизират, за да не бъдат уволнени.