В 8 града лекари, медицински сестри, шофьори на линейки и санитари от Спешната помощ излязоха на протест. Причините - състоянието на здравната система, предстоящата COVID вълна и правилата за определяне на допълнителните възнаграждения на здравните служители.
Под прозорците на здравното министерство в София протестираха лекари, сестри, санитари. Недоволството е срещу новата методика, по която медиците получават допълнителните възнаграждения за борба с COVID.
"Изключително унизителна методология, тя изкара хората тук, те са обидени, те са възмутени, това е гавра с техния труд“, каза д-р Даниела Николова от Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ, ЦСМП София.
Изисква да има доказан контакт с COVID болен.
„Не можеш да го задължиш да му направиш тест, за да му бръкнеш в носа или да му вземеш кръв, абсурдна идея – абсурдно е“, коментира лекар.
Спешните медици твърдят, че допълнителните 1000 лева за работа на първа линия в пандемията, не са изплащани от юни. От здравното министерство отговориха на писмото от синдикат "Защита", които са сред организаторите на протеста.
„Парите за месец юни са преведени преди седмица на второстепенните разпоредители с бюджет. Допълнителните възнаграждения ще се изплащат в срока на извънредната епидемична обстановка. Заплаща се на всички лекари, сестри, санитари, шофьори и медицински работници, които обслужват болни с COVID-19“, се казва в позицията.
И още – в Русе медиците поискаха втора категорията за труда си.
„Спешна помощ изнесе цялата пандемия на гърба си, на върха на възможностите сме си, просто сме вече амортизирани“, заяви фелдшерът Боян Българинов.
В Шумен работещите в системата на Бърза помощ протестираха мирно пред местната болница.
„Спасяваме се както може, а хората искат да им помагаме, искат да бъдем до тях, как можем ние да бъдем полезни за обществото, като ние самите не сме добре“, каза Миглена Минкова – ЦСПМ-Шумен.
Медиците се заканиха, че при липса на реакция протестите им ще станат ефективни.
По новата методика бонусите ще се плащат, ако медиците са имали контакт с поне един заразен с COVID-19 в месеца и също така размерът на сумата ще зависи от отработените часове и броя дежурства през месеца. Не е ясно дали от здравното министерство ще направят крачка назад.