С изключително остра позиция във връзка с коронавируса излезе асоциацията на работещите в спешната помощ у нас. Медиците заявяват, че, макар първи да се сблъскват с пациентите с COVID-19, към момента никой не ги тества и по този начин излага на риск както техния живот, така и този на всички, с които те контактуват.
„Естеството на работата ни за съжаление ни превръща в заразоносители, които застрашават ежедневно семействата си и неинфекциозните си пациенти. Ние сме около 8000 човека и вече цял месец живеем със страха да не предадем заразата, с която се сблъскваме ежедневно. Но държавата не ни зачита за хора от първа линия в борбата с COVID-19“, пише председателят на организацията д-р Десислава Кателиева.
Тя коментира, че спешните медици не се „тестват по никакъв начин“ и не получават обезщетения за рисковете, които поемат всеки ден. Нито тя, нито колегите ѝ са получили и обещаните 1000 лв. от управляващите.
В позицията се отправят и конкретни въпроси към Националния оперативен щаб и властта:
- Колко спешни медици са тествани и колко са болни от COVID-19?
- Защо не се правят тестове след всеки контакт с болен?
- Кога ще има достатъчно защитни облекла – по аналогия със ситуацията в интензивните и инфекциозните отделения?
- Кога ще има бързи тестове за диагностициране на пациентите?
„Оказва се, че трудът на другите ни колеги, на полицаите, военнослужещите, шофьорите на автобуси, на депутатите е по-рисков от нашия“, констатира Кателиева.
"Бутафорни и крайно недостатъчни" - така от Националната асоциация на работещите в спешната медицинска помощ определиха предпазните облекла, с които работят. Коронавирусът затруднява и логистиката - след превозването на всеки болен с COVID-19 се налага щателна дезинфекция и в рамките на повече от час медицинският автомобил не е на разположение.