Спешни консултации на всички институции в Ямбол предизвика репортажа на bTV за инцидента с 12-годишното момче, което скочи от 6-ия етаж на дома си. Съседи твърдят, че трите деца в семейството често са заключвани и оставяни без храна.

След излъчване на репортажа от отдел Закрила на детето към местната дирекция Социално подпомагане се самосезират по случая. От пресцентъра на агенцията излязоха с официално становище, в което твърдят, че през миналата година са имали сигнал за детето.

Извършена е проверка дали майката полага грижи и според резултатите няма риск за него. За по-малкото дете - на 9 години, също има сигнал за насилие в семейна среда. То е изведено в кризисен център и по случая е сигнализирана прокуратурата. Оттам обаче отказват да образуват наказателно производство и прекратяват преписката. Така след 6 месеца детето се връща отново в дома си, който според проверяващите е годен за обитаване.

Снощи другите две деца са намерени с майка си в дома на приятеля ѝ. Според социалните работници са в добро състояние, дори ядели шоколад. Разговори са проведени и с по-големия им брат, който все още е в реанимация в болницата.

Според майката на момчето то отдавна било решило да скочи. Уплашило се, че на вратата чукат полицаи, и затова го направило. Тя твърди, че на децата не им липсва нищо, а думите на съседите са злонамерени слухове. Жената казва, че работи и има средства да се грижи за децата

Пренебрегване, гладуване, насилие, тормоз - списъкът с причините за опитите за самоубийства при децата е доста дълъг, а статистиката - стряскаща. Всеки ден едно българско дете прави опит да сложи край на живота си. По-често резултатът е неуспешен, но 5% от случите завършват трагично.

„Детството е периодът, когато психиката се учи - какво умее детето, какво не умее, кои неща са позволени и кои не в едно общество, да се учи какво е да си възрастен. И когато тези неща са саботирани от липсата на подкрепяща среда, от липсата на задоволени базови потребности, това дете страда, вожда му се, че светът е лош”, обясни пред bTV психологът от ВМА Гергана Божилова.

Фактите от случая в Ямбол показват, че проблемите в семейството съществуват доста преди скока от балкона. Институциите обаче разбират от медиите.

„Така или иначе това е знак, че нещо се случва. Още преди скока от балкона, със сигурност е имало знаци, че нещо се случва. Редно е, когато ние възрастните можем да реагираме, да сигнализираме на подходящото място, да можем да се намесим. Хората трябва да са научени да разпознават кога едно дете е подложено на насилие”, категорична е Божилова.

В повечето училища в ЕС действа система за превенция на самоубийствата. В процеса са въвлечени не само родители и социални служби, но и цялото общество.