След репортаж на bTV депутати внесоха законопроект за промяна в Закона на висшето образование. Поводът е липсата на ред в закона за кандидатстване на хората с временна закрила у нас като украинците.
Соня Паненко и майка й Ксения избират именно страната ни за свой дом дни след началото на войната в Украйна. Соня влиза с пълно отличие в Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив. Тази година е абитуриентка.
„Искам да кандидатствам в Художествената академия в София. Това винаги е била моята мечта да се занимавам с рисуване, с изкуство“, обясни тя.
По думите ѝ обаче въпросът с приема на украинци с временна закрила в университети у нас, каквато тя има, не е решен.
„Няма някаква инструкция, ние просто не разбираме какво да правим. Има изпити за чужденци, как ще ни приемат като чужденци или като българи, или може би ще има нещо специално за украински бежанци - това просто не е решено“, посочи Соня.
Справка в най-големия университет в България показва, че хора от страни извън Европейския съюз, както е Украйна, трябва да предоставят документи като удостоверение за признаване на средно образование, придобито в училище на чужда държава, както и документ за владеене на български език, издаден от висше училище в България. В случая на Соня, например, това би се оказало безсмислено.
„Говоря свободно. В училище получавам петици, понякога шестици и даже на пробна матура по български език изкарах петица“, коментира ученичката.
Какво предвиждат промените?
Сега според предвидените промени приема на чуждестранни граждани с временна закрила у нас в университетите ще се извършва при облекчени условия, а таксите за обучението ще са в размера определен за българските граждани.
След изтичане на срока на временната закрила тези студенти могат да продължат обучението си при условията и по реда за български граждани.
Чуждестранните граждани с временна закрила у нас, които са приети в университетите преди влизане в сила на този закон, продължават обучението си по реда, при който са приети.
По данни на Министерството на образованието в момента в българските висши училище се обучават 1776 студенти и 19 докторанти от Украйна.