Държавата ще плаща и трансплантациите на български граждани, извършени и извън Европейския съюз. Това разкри здравният министър Кирил Ананиев пред bTV, докато нуждаещи се от белодробни трансплантации и техни близки отново протестираха пред Министерството на здравеопазването, искайки неговата оставка.
Причината за протеста бе липсата на такива операции за българските пациенти от близо 2 години. В момента 18 души у нас се нуждаят спешно от нов бял дроб.
Други четирима потърсиха помощ извън България и се наложи да емигрират, за да получат животоспасяващата трансплантация.
След две години в очакване все още няма българин в европейската листа на чакащите за белодробна трансплантация.
„До момента виждаме изключително голяма пасивност от страна на Министерството на здравеопазването, което граничи с невъзможност за справяне. Щом министъра на здравеопазването е безсилен да се справи с казуса липса на белодробни трансплантации за българи, добре е да бъде сменен с някой друг, който може да се справи с този казус”, заяви Тодор Мангъров от Асоциация „Пулмонална хипертония”.
Единственото спасение, което болните у нас виждат, е да емигрират.
„Тези който избягаха се спасиха, тези които останаха си спомняме за тях”, казва Илияна Тонова, председател на Асоциация по саркоидоза.
На същото мнение и Николай, който е бил трансплантиран в болницата във Виена. Четирима от българите, които емигрираха, вече не са с българско гражданство, но са с нов бял дроб.
Поради липса на донори центрове в Европа отказват вече да трансплантират чужди граждани. Затова министърът на здравеопазването обеща да бъдат плащани операции на пациентите ни и извън ЕС.
„Промяната, която съм направил и която е качена на сайта на Министерството на здравеопазването, предвижда трансплантации да се извършват вече във всички страни, не само в ЕС и държавата да заплкаща, като грижата за търсене на трансплатационни центрове ще бъде не за пациента, а за отговорните публични институции”, каза министър Кирил Ананиев.
Здравният министър си постави срок - максимум до две седмици държавата да започне да търси вариант за нуждаещите се.
Протестът бе прекратен след среща със здравния министър. Това обаче протестиращите определиха като решение на парче.
„От коя структура ще потърси тази оферта ще представи пациента на съответната болница, как ще бъде извършен първичния преглед в тази болница, всичко това е нещо, което не е уточнено, защото все още нямаме действаща национална програма”, заяви Тодор Мангъров.