„Искането на медицинските сестри за възнаграждение в размер на две минимални работни заплати ще надхвърли основната заплата на лекарите, които работят в болниците”, заяви здравният министър Кирил Ананиев в студиото на „Тази сутрин”.
Според него такова развитие може да доведе до напрежение между гилдиите на здравните работници.
„Министърът на здравеопазването не увеличава заплатите”, заяви Ананиев и отбеляза, че неговата работа е да създаде правила, които да гарантират справедливото разпределение на отпусканите от министерството средства в болничните заведения.
Медицинските сестри трябва да отправят своите искания към ръководствата на болниците, с които са сключили трудови договори и са техни работодатели, заяви Ананиев, който е категоричен, че това „не е прехвърляне на топката”, както го обвиняват някои от протестиращите здравни работници.
Болничните заведения имат различна политика на възнагражденията и някои залагат повече на тъй нареченото „допълнително материално стимулиране”, отбеляза здравният министър.
„Всички трансплантационни центрове в Европа отказват да извършват трансплантации на чужди граждани, тъй като няма трупни донори”, заяви здравният министър, който се изправя и пред протест на пациентите, нуждаещи се от белодробни трансплантации.
„Добрата новина е, че направих предложение за промяна на Наредба 2, която регламентира финансирането на редица заболявания извън задължителното здравно осигуряване, включително и трансплантациите. Това ще даде възможност на нуждаещите се да могат да бъдат оперирани в трансплантационни центрове извън Европа – в САЩ, Русия, Украйна и Китай”, разкри министър Ананиев.
Неговата надежда е, че промяната ще мине обществено обсъждане и до две седмици ще бъде реалност.
„Няма да е лесно, но няма да се откажем. Това е краткосрочната мярка, която ще реши проблемите на хората, които се нуждаят от трансплантации", заяви министърът, който отбеляза, че проблемът вече е съществувал, когато неговият екип е влязъл в министерството.
Що се отнася до сумата от 50 милиона лева, които правителството отпусна за болниците през април и за които премиерът Борисов заяви, че трябва да бъде питан здравният министър, Кирил Ананиев заяви, че те са преведени на болниците, но това не означава, че са преведени директно в сметките на здравните работници. Това е работа на ръководствата им.
36 милиона лева са били дали за финансиране на лечения на заболявания извън покритието на НЗОК, Спешна помощ и психиатрични болници.
Министерството на здравеопазването се е самосезирало за проблема с лекарствата с ранитидин и е започнало проверка. Европейската агенция по лекарствата обяви, че има съмнения за замърсяване на тези медикаменти за с канцерогенното вещество нитрозамин.