Въпросите около самоличността на атентатора-самоубиец, евентуалните му връзки в България и държавата, от която е влязъл у нас все още остават неразрешени за екипа, който разследва взрива на бургаското летище. Това стана ясно от думите на вътрешния министър и на окръжния прокурор в морския град. Бургаският атентатор обаче категорично не е българин. По мнение на антитерористи подобен акт не може да бъде извършен от по-малко от петима души. Единият от съучастниците също не е българин.
Вече са разпитани и свидетели, които са разговаряли с атентатора по време на престоя му у нас преди фаталната сряда.
Продължава да стои и въпросът кой е поръчител на нападението. След като израелският премиер обяви, че атентатът е извършен от проиранското движение "Хизбулла" , сега и висш американски представител изрази подобно мнение.
Ясно е, че атентаторът е бил в България не по-малко от четири дни. Засичан е в Равда и Поморие, откъдето е опитал да наеме автомобил. Разпитани са двама таксиметрови шофьори, които са го возили на два пъти до аерогарата. Показания е дал и собственикът на фирмата, от която 36-годишният екстремист е пробвал неуспешно да наеме автомобил.
Полицията, следователите и прокуратурата разполагат и със „словесен портрет” на мъжа с бермудите и дългата коса. Освен това от мястото на взрива са иззети „не един, а много чували” с доказателства и документи. Според експертите няма никакво съмнение, че атентатът е дело на „въпросното камикадзе, чиито останки са били разпръснати в радиус от 50-60 метра”, заяви вътрешният министър.
"Тротил, около 3 килограма е взривното вещество при атентата в Бургас", заяви Цветан Цветанов по БНТ.
Според разследващите у нас, взривното устройство, използвано от атентатора и задействано по всяка вероятност чрез телефон, може да е съдържало сачми за по-голям ефект. След експлозията на място са починали хората на първите седалки в автобуса, включително и шофьорът.
Министърът каза, че службите разполагат с много голяма информация, която се обменя и анализира, но оттук нататък изявленията на властите ще продължат в много по-разредена форма. Цветанов обясни, че не може да споделя подробности, а от думите му стана ясно, че такива ще се дават контролирано.
Въпреки всички негативни последици, които носи след себе си терористичното нападение, вътрешният министър продължи да държи на тезата си, че атентатът не е насочен към България или осъществен от българи, а е нападение с международен отзвук.
Експерти от три държави ще подпомагат българските си колеги в разследването на взрива в Бургас, съобщиха от пресцентъра на МВР. От Интерпол ще се включат в разследването на взрива до бургаското летище „Сарафово”. Екипът е сформиран по разпореждане на генералния секретар на Международната организация на криминалните полиции Роналд Нобъл и пристига в страната ни днес. В състава му са експерт по контратероризъм от Швейцария, експерт по експлозиви от САЩ и експерт от екип за бързо реагиране при кризисни ситуации от Франция.
Израел погребва жертвите на кървавия атентат
Телата на петимата израелски граждани, убити при атентата на летище „Сарафово”, вече са в Израел. Петте ковчега с израелското знаме на тях бяха откарани с военен самолет, който кацна половин час след полунощ на летището Бен Гурион в Тел Авив.
Десетки скърбящи роднини се бяха събрали за пристигането на летището.
При взрива в сряда загинаха общо седем души - петимата израелци, един българин - шофьорът на автобуса 36-годишният Мустафа Кьосов, и един с неустановена самоличност - най-вероятно атентаторът-самоубиец.
На емоционалните церемонии в различни точки на страната се събраха хиляди скърбящи граждани. Невинните жертви са предимно млади хора - на възраст между 25 и 28 години. Най-възрастната жертва е на 44.
Код "червено" остава в сила до 20 часа
Все още в сила са мерките за сигурност, въведени в страната след атентата на Летище Бургас. Засилена е охраната по летища, пристанища, автогари, жп гари и столичното метро. Създадена е организация по-строгият контрол да не доведе до забавяне на полетите. Проверките на гражданите отнемат повече време, затова властите призовават за търпение.
Около 30 автопатрула са ангажирани с осигуряването на сигурността на основните обекти в столицата. Обезпечена е охраната и на жилищата на служителите в израелското посолство, както и хотелите, в които са настанени израелски граждани.
Пътниците да се явяват за полети поне два часа по рано, напомнят от Летище София. До терминалите се допускат само пътници с билети. Частни автомобили спират на 200 метра от входа, а пътници, изпращачи и посрещачи са разделени с червени ленти.
Най-напрегната остава ситуацията на летище Сарафово. Опашките от автомобили и автобуси са километрични. Стотици туристи вървят пеш до терминалите. Драконовските мерки са основна причина за суматохата и задръстванията. Всеки автомобил и автобус щателно се проверява, а всички пешеходци трябва да покажат документ за самоличност. Плануваните излитания на чартъри и редовни полети от летище Сарафово днес са точно 100. Близо толкова са и очакваните пристигащи самолети. Стотици туристи идваха няколко часа по-рано на терминала. Сред тях обаче напрежение нямаше.
Трафикът от Бургас към близките курорти е изключително натоварен. Причината са не само засилените мерки за сигурност, а и много хора, идващи на морето за уикенда. В Слънчев бряг е спокойно. Мерките за охрана на хотелите, в които има туристи от Израел са засилени. Днес предстои традиционната петъчна вечеря.
По-късно днес се очаква да бъде отменен въведения по летищата код „червено”. Решението е на Кризисния щаб към транспортното министерство. Около 20 часа тази вечер ще бъде разпоредено сваляне на степента на заплаха с една степен. Така ще се възстанови достъпът на посрещачи и изпращачи до обществените зони на летищата.
Атентатът на летище Сарафово е нападение срещу европейско летище и в момента се анализира от службите в целия свят, коментира президентът Росен Плевнелиев. По думите му този терористичен акт ще направи демократичния свят още по-силен.
Ако сте на летище Бургас и имате възможност, изпращайте снимки и видеоматериали за ситуацията в рубриката на bTV "Аз, репортерът"! Можете и просто са подавате сигнали и да разкажете за случващото се около вас - дали работят климатиците, дали има осигурена храна и вода, дали има забавяне на полети, какви са мерките за сигурност и как се отразяват те на пътуващите!
Светът – все още шокиран
Терористичното нападение продължава да е една от водещите новини за световните медии.
Смъртоносната атака срещу израелски туристи дълбоко шокира балканската страна, пише „Айриш Таймс". Това е първият път в по-ново време, в който подобна терористична жестокост става на българска почва.
Въпреки че изглежда неочаквана, имаше ясни индикации, че България може да е обект на подобна атака. В продължение на години коментатори са предупреждавали, че черноморското крайбрежие е уязвимо за атаки от страна на джихадисти и терористични организации. Две са основните причини за това - от една страна е големият брой иракски туристи в България и връзките на страната ни с Израел, от втора - членството на страната в НАТО, както и близките политически връзки със САЩ, посочва още изданието.
Междувременно Съветът за сигурност на ООН официално заклейми „в най-силен смисъл” нападението. Членовете на съвета изразиха "дълбоко съчувствие и искрени съболезнования" заради атаката, подчертавайки, че страните трябва да подсигурят вземането на мерки в борбата срещу тероризма.
В изявлението на съвета Иран не се споменава. Въпреки това в изявлението шарже д’афер на израелската мисия в ООН е написал в писмо до съвета, че атаката е „извършена от иранските сили „Кудс” и „Хизбулла”, като част от отвратителна кампания, насочена срещу израелци и евреи по света”.