Шуменските села Мадара и Кюлевча са подложени на строг режим на водата - в 21 век хората са лишени от вода почти през целия ден и готвят гражданско неподчинение.

Ежедневно тя се спира в часовете от 09 до 16 ч. и за сега селските изворни чешми са единственото спасение за жителите на двете села.

В дома Семейство Димитрови вода няма вече втори ден. Мивката им е претрупана от неизмити съдове, бойлерът не работи, а вода за пиене или купуват или пълнят от изворите в околността.

„Ужас е, ужас е - ето и децата са тука, хигиената. После за къде сме, няма вода, няма от къде да напълним”, коментира Стефка. Славей Димитров допълва, че може да почнат болести, епидемии и така нататък, „как ще се справим - трудна работа.”

Селата Мадара и Кюлевча са и популярни туристически дестинации, с много малки, но красиви къщи за гости, които приемат почиващи и от чужбина. Заради безводието обаче всички от бранша са силно притеснени. “Нямам идея как може едно хилядно село да остане без вода в най-горещите дни, при положение, че е туристическа дестинация - национален символ на България”, смята Николай.

Водният режим е въведен, защото в дълбокия сондаж, от където се захранват двете села е монтирана слаба помпа, която няма достатъчен дебит, за да захрани системата с вода, въпреки че каптажът има нужният капацитет.

„Голямата помпа стои във ВиК дружеството, а защо и кога ще бъде сложена, отремонтирана, може да запитате управителя на ВиК, няма резон в това решение, тъй като от години на ред Мадара е била през лятото с голямата помпа и освен това няма резон решението на господин Ганчев за водния режим, който ни се налага”, категоричен е кметът на с. „Мадара” Антоанета Иванова.

Управителят на ВиК-Шумен Мариан Ганчев отказа да се срещне с екипа ни, за да обясни подробно за създалата се ситуация, Жителите на двете села пък са подели подписка с искане за спиране на режима, ако това не стане се заричат да протестират и блокират пътища в района.