Ще се върнат ли служителите в офисите след края на извънредната епидемична обстановка?
Преди COVID кризата в ИТ компанията, където работи Красимир Лалов, работата от вкъщи е била един път седмично или веднъж на 2 седмици. След това между 20 и 30 на сто от служителите са преминали към работа от дома.
Красимир предпочита офиса, но очаква и възможност за гъвкаво работно време в бъдеще.
„Два дни от седмицата би могло да бъде "хоумофис", мисля че е добрата пропорция!“, казва ИТ специалистът.
Мениджърите в компанията казват, че от април очакват служителите си в офиса, но ще запазят добрите практики от епидемията.
„Да предложим хибриден модел, което означава, че времето, в което е нужно да бъдем заедно, да се събираме, да работим, да измисляме, но в момента, в който някой има нужда да остане насаме - дали ще го направи от апартамента си в София или от къщата в планината, за нас няма да е проблем“, казва управителят на ИТ фирма Ясен Танев.
Според компаниите за подбор на кадри над 13 на сто от обявите за работа вече са за "хоумофис". Най-често в ИТ сектора, аутсорсинга, при административни позиции и в търговията. Така фирмите пестят от разходите за наем и поддръжка на офиса. Но мотивът им да запазят работата от къщи е друг.
„Компаниите няма да бързат да връщат хората в офисите, защото това се възприе като "новото нормално", доста хора го предпочитат и ако те се опитат насилствено да върнат хората, е възможно да се сблъскат с много желаещи да напуснат“, казва Светлозар Петров, мениджър на компания за подбор на персонал.
Особено в ИТ индустрията, където кадрите не достигат. Очакванията са и в други сектори все по-масово да се предлага работа и от вкъщи, и от офиса.