С шествия и тържества беше отбелязан в цялата страна 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. 

Празничното шествие в Пловдив тръгна от хуманитарната гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“, където през далечната 1851 г. директорът ѝ Найден Геров поставя началото на отбелязването на празника на писмеността.

Ученици и учители от над 60 училища, просветни дейци и хора на културата почетоха делото на солунските братя.

Ученици, студенти, педагози, преподаватели и представители на културните институти, дейци на културата шестваха в Силистра за Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност.

В крайдунавския град празникът започна с освещаване на знамената на 15 образователни институции. Ритуалът бе отслужен от духовници от Доростолската епархия. Той се осъществява за първи път и е по идея на общинското ръководство. Най-старото училищно знаме в Силистра е на местната Природо-математическа гимназия „Св. Климент Охридски“. То датира от 1941 г., малко след връщането на Южна Добруджа в пределите на България.

Традициите на просветното дело в Силистренско са многолетни. Край силистренското село Цар Асен е намерен и един от най-ранните кирилски надписи у нас - от края на IX и началото на X век. През 1890 г. в Силистра е открито и педагогическо училище.

Според исторически свидетелства още през 1857 г. в Силистренско има училище, наречено на светите братя-просветители - училището в с. Калипетрово. Доказателство за това е запазеният училищен печат, върху който са изобразени църквата и училищната сграда с кацнал на покрива петел - символ на пробудата.

Цветни балони с буквите на българската азбука полетяха в небето над Варна. Поздрав за празника направиха 700 деца от училища, читалища и фолклорни ансамбли.

Снимка: btvnovinite.bg

В шествието участваха 121 блока с представители на детски градини, училища, университети, културни и научни институти.

Над 11 000 ученици, преподаватели, културни дейци и родители се включиха в шествието в Бургас.

Музикални и мажоретни ученически състави допринесоха за още по-доброто настроение на всички участници и гости на церемонията.
Хиляди празнуваха и в Русе 24 май и делото на светите братя Кирил и Методий.

 

Барабанчици от Националното училище по изкуства „Проф. Веселин Стоянов“ и Общински гвардейски отряд към Младежки дом – Русе предвождаха шествието в града. Зад тях стотици ученици и учители шестваха с 60-метров трибагреник.

Снимка: btvnovinite.bg

В Стара Загора празникът започна с издигане на националния флаг и молебен, отслужен от негово високопреосвещенство митрополит Киприан.

Хиляди старозагорци от културни, социални и образователни  институции се включиха в празничното шествие, предвождани от общинския духов оркестър.

С шествие беше отбелязан празникът и в Ямбол. Възлови кръстовища бяха затворени за движение и регулирани от полицейски патрули

С внушителен парад на буквите отбелязаха празника на писмеността във Враца. Ученици, педагози, спортисти  и дейци на културата преминаха по централната пешеходна алея, понесли в ръце огромни знамена с изрисувани върху тях трите азбуки – глаголицата, кирилицата. 

Снимка: btvnovinite.bg

Шествието завърши пред паметника на светите братя Кирил и Методий. Най-малките рецитираха стихове за словото, благодарение на което ни има и днес.