Никъде законодателството не регламентира изключения в нормирането на труда, а работата през нощта не е нарушение. Това каза в студиото на „Лице в лице” началникът на Главна инспекция на труда Румяна Михайлова във връзка с информация за условията на труд във взривилия се завод „Миджур” в Горни Лом, където загинаха 15 души.

Работници разказаха, че се е налагало да обезвреждат по 100 мини на смяна, за да си получат надницата.

Михайлова посочи, че последната самостоятелна проверка на ведомството в обекта е била през август. Сред откритите тогава нарушения е неправилното складиране на боеприпаси, които подлежат на утилизация. Според нея това говори за липса на достатъчно складово пространство и количества над допустимите.

По отношение на последното Михайлова напомни, че става дума за старо предприятие от военнопромишления комплекс, което е проектирано според определени норми, но не може да бъде препълнено с взривоопасни вещества.

През септември, дни преди трагичния инцидент, е имало още една проверка на ГИТ заедно със служба КОС на МВР. Тогава е установено, че не са изпълнени предписанията по отношение на складирането на боеприпаси пред входа на цеха, не е била изградена вентилация в цех за преработка на боеприпаси (където през 2010 г. взрив ранява 4 души) и не е бил направен ремонт на покрива на склада и така върху снаряди и мини може да протече вода.

Освен това, само в заварената от инспекторите смяна имало четирима неправоспособни работници.

Михайлова коментира, че голяма част от наказателните постановления от актовете на подчинените й са били обжалвани и даже са „падали” в съда.

Тя подчерта, че работниците не са получавали под минималната заплата, но и справката показва, че възнаграждението за почти всеки в „Миджур” е било „ужасно малко за риска, на който са подложени”.

От справката, цитирана от директора на ГИТ, се разбра, че голяма част от служителите са работели за между 340 и 370 лева, около 20% са били тези, които са се разписвали срещу 6-700 лева на месец и няколко шофьори са имали заплати от нас 1000 лева.

По думите й е важно да се направят законови промени, с които в контрола на предприятия като това в Горни Лом да участват и представители на Министерството на отбраната, което до преди 10 години само е утилизирало боеприпаси.

  • Делото за взрива в завод „Миджур“ край Горни Лом влиза в съда
  • Серия контролирани взривове ще се проведат в района на Горни Лом
  • Ще стане ли някога ясно какво причини взрива в Горни Лом?
  • Година след взрива в Горни Лом виновни няма
  • Оцелелите работници от „Миджур” искат възстановяването на завода
  • До три дни връщат тленните останки на загиналите в Горни Лом на близките им
  • Идентифицираха останките на загиналите при взрива в Горни Лом
  • Правителството мисли какво да прави със 190 000 противопехотни мини в "Миджур"
  • Хиляди утилизирани детонатори са откраднати от завода в Горни Лом
  • „Наследство" от взрива в Горни Лом - 14 000 лв. дълг

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement