САЩ не сочат никого с пръст и не търсят война с Иран, но са наясно, че подкрепяната от близкоизточната държава групировка „Хизбулла” стои зад терористични актове на различни места по света. Това заяви пред bTV американският посланик в България Джеймс Уорлик, който коментира използването на атентата в Бургас за въвличането на страната ни в евентуални политически планове. Така, без да заключва генерално и да прави конкретни изводи, дипломатът намекна за „едното наум”, което имат зад Океана.
По думите му никой не иска конфликт с близкоизточната държава, мнение споделяно и от Русия и Китай, но Иран трябва да се съобразява с международните си ангажименти – признаци за което страната, според Уорлик, давала. Той каза още, че Техеран сам трябва да реши бъдещето си и отношенията на Вашингтон с него няма да бъдат намесвани в битката за президентското място между Барак Обама и Мит Ромни – вариант, обсъждан от анализатори.
Посланикът неколкократно заяви, че САЩ няма да правят необосновани изводи за това кой е виновен за атентата и ще разчитат на фактите, до които се очаква да стигне българското разследване.
По темата за атентата в неговата същност Уорлик се присъедини към мнението на българските държавници, като каза, че подобно нещо е било непредотвратимо както тук, така и в САЩ – извършителят е изглеждал като средностатистически турист и се е смесвал с останалите на летището. Сега на България й предстои да прегледа научените уроци и да си направи изводите, смята дипломатът. Последващата превенция обаче трябвало да бъде в умерен тон:
„Трябва да се съобразяваме с правата на гражданите. България има предистория на авторитарен режим, затова демокрацията е чувствителна тема. Мисля, че може да има пълна сигурност, но да се защитават и всички права на гражданите”, заяви посланикът. С тези си думи дипломатът вкара лека нотка на съмнение за свободата на американските граждани за сметка на сигурността. Отказа обаче да посочи конкретно дали САЩ са свободни:
„Никой не иска да живее в страна, където полицията е навсякъде. Но в същото време летища, обществени сгради – тези места трябва да бъдат защитени срещу този род тероризъм. Това не е само отговорността на правителството, а и на всеки български гражданин. Ако видите нещо подозрително, то е ваша отговорност да алармирате”.
„Пътна карта за бъдещето на България”
Изявен критик на българската съдебна система, Джеймс Уорлик коментира евродоклада, посочващ правосъдието като слаба страна на правителството, умерено. Той изтъкна и негативите, и позитивите, които Европейската комисия даде на България преди седмица, и заяви, че изводите трябва да се четат като „пътна карта за бъдещето на България”.
Според него основно звено във веригата за напредък в правосъдната система би трябвало да изиграе Висшият съдебен съвет. Давайки съвети какво трябва да подобри ефективността му, посланикът реално обозначи кои аспекти в дейността на Съвета не одобрява – да не се прави избор на висши магистрати в „тъмна стая”, да се избират професионалисти с профил, познат на гражданите, да има достатъчно време между номинациите и конкретния избор.
Цената на електричеството е справедлива
Така посланикът коментира другата актуална тема от последния месец, която скара управляващи и опозиция, и изкара хора на протест. По думите му тя се дължи на желание да се използват модерни технологии и чисто електричество. Уорлик обясни, че американски компании инвестират стотици милиони и когато правителството задлъжнее към тях, трябва да търси механизми да се разплати.
„Както в САЩ, така и в България тази цена е по-висока от харесваната от гражданите, но е такава поради обективни параметри. Важно е диверсификацията – не трябва да сте напълно зависими”, допълни дипломатът, намеквайки, че има какво да каже по спорния въпрос за добива на шистов газ.
За тръгването си от София, по което многократно бе спекулирано, Уорлик заяви, че все още няма дата, но ще я оповести своевременно, когато стане ясна.