Минималната заплата ще се определя по нови правила. От социалното министерство гарантират, че каквито и да са те, минималното възнаграждение няма да бъде замразено.

Сега то е 50 на сто от средното. Размерът за тази година е 933 лева. Новите идеи, свързани с евродиректива за минималните заплати, предвиждат да се взимат още критерии - като брутния вътрешен продукт, инфлацията, производителността на труда.  Точно кои показатели ще се ползват и как, все още не е ясно.

 

С над 40 години стаж в търговията Айсел Джаферова получава минимална заплата. Казва, че оцелява трудно и е скептична за новия начин на формиране.

„Да ви кажа ли за кого мислят - за себе си мислят, не за хората“, казва тя.

От социалното министерство обясниха, че работна група търси най-работещото решение как да се определя заплатата.  Срокът да приведем европейската директива за минималното възнаграждение е ноември.

„По-скоро да се вземат някакви други критерии - за повишаване на минималната работна заплата, като нашето становище е че минималната работна заплата трябва да бъде определяна и спрямо производителността на труда на хората. И не е вярно факта, че ние предлагаме нейното замразяване“, коментира министъра на труда и социалната политика Иванка Шалапатова.

„Този механизъм, който се мъчим да изработим, трябва да определя диапазон, в който минималната работна заплата да се договаря“, казва Васил Василев от Асоциацията на индустриалния капитал.

Според бившия социален министър Христина Христова новият механизъм трябва да отразява възможностите и на бизнеса, и на бюджета.

„Тук се показва и слабостта на другите механизми за социална подкрепа на държавата - това, че работи човекът, има деца и не му достигат средствата, това не значи, че държавата не трябва да го подпомага за това, че той е работещ нает човек“, коментира бившият социален министър Христина Христова.

Тя посочи, че около 20 на сто от заетите у нас получават минимална заплата.