Очаква се на заседанието на Министерския съвет утре, 20 октомври, да бъде освободен проф. Илко Гетов като председател на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти (НСЦРЛП).

Той беше назначен на поста през месец юни от кабинета „Петков“. В писмена позиция до bTV от Министерството на здравеопазването посочват, че мотивите са свързани с подобряване на ефективността в изпълняваните от Съвета функции.

Какви са мотивите за рокадата?

Министърът на здравеопазването осъществява ръководството и контрола върху лекарствената политика, която е част от цялостната държавната здравна политика, в т.ч. носи отговорност за ефективното ѝ осъществяване, посочва ведомството. И добавя, че мотивите към внесеното предложение до Министерския съвет не са по-различни от тези, с които преди време е било предложено освобождаването на проф. Николай Данчев (бел.ред. председателят на Съвета преди проф. Илко Гетов) и избирането на проф. Илко Гетов за председател на Съвета. Председателят и членовете на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти се избират и освобождават от Министерския съвет по предложение на министъра на здравеопазването. Очаква се утре такова предложение да бъде внесено от министър Асен Меджидиев и одобрено от кабинета.

Кой ще оглави лекарственият регулатор у нас?

Като се предлага на мястото на проф. Илко Гетов за председател на Националния съвет да бъде избрана чл. кор. проф. Мила Власковска.

От Здравното министерство посочват, че проф. Власковска е доктор по медицина, професор по фармакология и член-кореспондент на Българската академия на науките. Върху избора на проф. Власковска за ръководител на Съвета оказват влияние високата ѝ квалификация и нейният богат научен, административен и международно признат опит в областта на фармацията и лекарствената политика, се посочва в отговора на ведомството до bTV.

Проф. Мила Власковска беше заместник-министър в първия кабинет на Бойко Борисов.

Защо постът е апетитен?

Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти е регулаторният орган, който дава „зелена светлина“ на дадено лекарство да влезе в списъка, платен от здравната каса.

Съветът утвърждава цените на лекарствата по каса по нормативно определени правила.

Утвърждава и максимално допустимите цени на медикаментите по лекарско предписание, които не са в този списък.

Съветът също така проследява и ефекта от терапиите, като изпраща информацията до здравното министерство и касата, които да преценят целесъобразно ли е да се разходват публични средства за тях.