Екстремно високите температури са стресови за човешкия организъм. Всичко зависи от способността ни да се адаптираме. При 5-10% от хората те водят до повишаване на кръвното налягане и до инсулт при по-възрастните хора с хипертония, висок холестерол и диабет.
Инсултът е състояние, при което внезапно загиват мозъчни клетки заради недостиг на кислород. Това се получава обикновено при запушване на кръвоносен съд или неговото разкъсване и получаването на кръвоизлив.
Мозъчните удари, както някои хора наричат още инсултите, са петата водеща причина за смърт в света. У нас 50 000 души годишно са покосени от кръвоизлив в мозъка.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
За съжаление тези състояния са по-чести и протичат по-тежко при жените. Докато мъжете са склонни да получават инсулти в по-младите си години (преди 65-годишна възраст). При тях обаче рядко се стига до смърт. В повечето случаи успяват да се възстановят и да водят сравнително нормален живот.
Въпреки това и двата пола трябва да са наясно с ранните признаци на това състояние, за да потърсят медицинска помощ възможно най-рано. Най-честите симптоми при силния пол са трудно поддържане на баланс, лоша координация, слабост и скованост в едната страна на тялото.
Жените пък по-често съобщават за замайване, главоболие и лоша ориентация. Естествено, мъжете също биха могли да проявят тези симптоми, но те се срещат доста по-рядко при тях.
Ранните признаци при силния пол са ясно изразени и могат да бъдат открити бързо и лесно от околните.
Дори и хора, които не са медицински лица, разпознават успешно началото на мозъчния удар при мъжете, докато при жените това става малко по-трудно. Това донякъде обяснява защо при едните пациенти лечението дава резултат и те се възстановяват, а при другите състоянието завършва фатално.
Как протича инсулта?
Ако инсултите се разглеждат не по полов признак, а като начин на протичане, трябва да се каже, че исхемичните се срещат по-често. При тях артерия се блокира от кръвен съсирек и клетките не могат да получават нужното количество кислород и хранителни вещества. Това води до появата на симптоми като главоболие, замаяност, лоша координация и т.н.
Докато хеморагичните инсулти обикновено са по-редки. При тях се разкъсва кръвоносен съд в мозъка и това води до увреждане на голямо количество клетки за много кратък период от време. Ето защо и симптоматиката при тях е доста по-ясно изразена в сравнение с исхемичния инсулт.
Опасни ли са жегите?
През лятото много хора получават т.нар. преходни исхемични атаки (или миниинсулти, както още е възприето да се наричат тези състояния). Те могат да включват краткосрочни симптоми, подобни на другите видове мозъчни удари, които да ориентират човек, че нещо с него не е наред.
Ако ваш близък има висок холестерол, хипертония или други сърдечни проблеми, трябва да сте внимателни и да го наблюдавате дали в даден момент при него няма да се появят някои от изброените по-горе симптоми.
Кога се търси помощ?
Случи ли се това, потърсете незабавна медицинска помощ. Мозъчният удар е състояние, което се нуждае от спешна помощ.
В рамките на 3 часа от началото на инсулта, специалистите могат да приложат медикаменти, които отстраняват съсиреците в артерията, когато става дума за исхемичен инсулт.
Ако това не се случи, пациентът ще бъде изложен на висок риск от трайна инвалидизация или смърт.
Специалистите дават още няколко съвета за това как трябва да постъпите, когато някой около вас получава инсулт. Важно е, след като сте се обадили на телефон 112, да запазите спокойствие.
Как да реагираме?
Ако инцидентът е станал на улицата, уверете се, че пациентът е достатъчно далеч от преминаващите коли.