Ученици от първи до осми клас могат да загубят част от своя училищен двор заради обновяването на центъра на София.

Ако се стигне до строеж на кафене, то ще е в тази част от двора на 6 ОУ, която е на улица Граф Игнатиев. Има го черно на бяло на проект.

В проекта пише, че въпросната част от двора на училището не се използва.

„Не зная как за хората, изработили проекта това е неизползваема територия, защото тук играят ученици, тук спортуват, тук си почиват, тук водят разговори”, коментира директорът на училището Ивелина Спасова.

През ваканцията училищният двор е празен, а празното пространство може да бъде превърнато в споделено пространство, смятат архитектите, разработили проекта.

„Преценихме, че във времето, в което училището е във ваканция би могъл да се превърне в един интересен кът, той е заслонен, там в момента има едни сергии, на които се продават ядки”, обяснява арх. Иво Пантелеев.
По проект сергиите се махат и на тяхно място се прави кафене с тераса, но в двора на училището.

„Това е нашата идея, дали обаче от тази идея ще има развитие, повтарям, зависи от много неща, на първо място от заданието, което столична община, ще спише като резултат от конкурса”, посочва архитектът.

Общината е класирала въпросния проект на първо място, но дворът на училището ще си остане непокътнат, уверява главният архитект на София.

„Училищен двор няма да бъде засегнат от каквото и да е мероприятие, защото не сме си позволявали, няма да си позволим да засягаме специално терени на училища и детски градини”, категоричен е арх. Петър Диков.

От училищния двор към улица "Граф Игнатиев" се разкрива грозна гледка, съгласна е директорката: ”Това да бъде място за отдих, за култура, за развлечение, а не пешеходецът да търси място, откъдето да премине между кашони, щайги, сергии, защото смятам, че дори съседството на един пазар с училище е недопустимо”

Община, училище и архитекти са на едно мнение, че центърът на София отчаяно се нуждае от разхубавяване, но от 6 ОУ настояват това да не е за сметка на двора им.