Нов превод на намерените от ДАНС в компютрите на 13-те имами религиозни текстове е на път да преобърне изцяло делото срещу тях в Пазарджишкия окръжен съд. Макар формално да отричат демокрацията, документите не призовавали към сриване на конституционния ред на държавата. Това твърди преподавател от Висшия ислямски институт.

Половин час преди делото в Пазарджик се очакваше нов протест срещу радикалната ислямизация на Родопите. Акцията беше организирана и от българи в чужбина в социалните мрежи.

Широко рекламираният в социалните мрежи протест обаче се оказа пълно фиаско. В уречения час само един недоволен се появи пред Съдебната палата в Пазарджик от общо 164 подкрепили протеста виртуално.

„Ами, аз очаквах поне едно 40-50 човека. И ми е много странно къде изчезна патриотизмът, къде изчезнаха традициите българските”, възмути се Веселин Веселинов, протестиращ.

Имамът на Сърница Саид Мутлу коментира, че делото срещу него и колегите му настройва негативно българските мюсюлмани и спомага за създаването на политически сили като партия Помак. „Ами ,казах, че тази партия може би е резултат от нещата, които се въртят около това дело”, смята Мутлу.

В съдебната зала беше изслушан професионалният превод на девет от религиозните документи, намерени в компютрите на подсъдимите. Вещото лице от Висшия ислямски институт заяви, че постулатите в тях имат чисто теоретичен характер и не призовават пряко към сриване на конституционния ред в България, каквато е тезата на прокуратурата.

„Оригиналното заглавие беше „Демокрацията е невернически строй”. В исляма единственият, имащ право да издава закони и да се разпорежда с живота на своите създания е Аллах, докато в демокрацията това право е дадено и на неговите създания – и от тази гледна точка е дадено това съждение”, обяснява д-р Сефер Бекир Хасан, вещо лице.

Следващото заседание по делото е насрочено за 16 януари.