В момента се прави всичко възможно да се ускори процедурата по издаване на смъртните актове на загиналите в Горни Лом.
По информация на bTV, Правосъдното министерство ще помогне на кмета на общината да подготви протокол с имената, който да отиде в районната прокуратура, а оттам в съда, от който всъщност зависи издаването им.
Ако държавата не се намеси, процедурата може да се проточи дълго за близките на загиналите, като това може да причини допълнителни неудобства за смазаните от мъка хора.
"На този етап не могат да бъдат издадени смъртни актове на загиналите при взрива в село Горни Лом, не се коментира и въпросът за организиране на погребения", каза по-рано днес кметът на община Чупрене Ваньо Костин, цитиран от „Фокус”.
„Това, което говорихме със следствените и разследващи органи и с наблюдаващия прокурор е, че трябва да бъдат намерени останки", каза Костин.
По думите му съдебната процедура за издаване на решенията, че хората са починали, и за издаване на смъртните им актове може да продължи минимум пет години, ако е истина това, „което каза ген. Николов, че хората буквално са се изпарили”.
Ако патоанатомът издаде за всеки поотделно съобщение за смърт, ние на тази база можем да издадем смъртен акт, в противен случай процедурата е много сложна, трябва да се чака години", каза пред bTV кметът на Горни Лом Илиян Михайлов.
От кметството обясниха, че за първи път са изправени пред подобна ситуация.
Финансова помощ
Ако на загиналия са му внасяни осигуровки, Осигурителният институт ще изплати еднократна помощ от 540 лв. Право на нея имат съпругът или съпругата, родителите и децата. Сумата се разпределя между всички.
Полага се и наследствена пенсия. Размерът й зависи от броя наследници и от полагащата се лична пенсия на починалия.
Министерският съвет също може да помогне като отпусне еднократна помощ от 10 000 лева за всяко семейство.
Работниците, които загинаха, имат застраховка "Трудова злополука". От застрахователната компания съобщиха, че приоритетно ще обслужват искове за изплащане на тези обезщетения. Най-вероятно ще преведат авансово част от парите преди да е издаден смъртния акт.
Без завод и без работа
Реално без доход от заплата остават както семействата на загиналите, така и на оцелелите, които след затварянето на завода минават в графата "безработни". Те могат да се регистрират в бюрото по труда, и ако отговарят на условията ще получават обезщетение за безработица.
Там ще се опитат да им намерят поне временна заетост или пък ще ги включат в курс за преквалификация.
Най-добрият вариант е да им намерят постоянна работа - за областите Видин и Монтана са обявени общо около 660 свободни места.