Точно 2 месеца след потопа в Аспарухово, хората се оплакват от бавното и неефективно според тях възстановяване. Свлачищата и високите подпочвени води се оказаха най-сериозните проблеми. Разрешаването им изисква време и помощ от държавата.
Осем семейства от една кооперация преди години сами изграждат подпорна стена, за да я предпазят от ерозията на ската над дома им. При юнското наводнение зидът рухва и земята се свлича. Подпочвени води с дебит 5 метра в секунда се просмукват в сградата.
„Зимата идва, ако почнат наново водите, каква е гаранцията, че онази паднала стена, 18 тона, няма да тръгне и да мине през къщата. Как да живея аз спокойно тук”, пита Пламен Джамбазов.
Недалеч от сградата има водоем на ВиК. „Подозираме, че водоемът е причина за падането на стените, това са масивни стени с арматура”, казва Марияна Димова.
От общината обясняват, че водоемът е малък и не може да предизвика такъв поток. Проблемът започнал преди две години. Затова на няколко пъти водният басейн е изключван от ВиК мрежата, но дебитът на подпочвените води не спадал. Сега общината ще изгради нова стена, но с камъни - габиони, а не както искат хората - от бетон.
„С тези габиони ще укрепят стената, ще ни направят змиярник допълнително да се тревожим още повече за децата си. Водата ще продължи да тече под къщата”, предрече Илияна Пеева.
Трайното решение е да бъде отводнен целият скат. „Това е много скъпо съоръжение и стойността за отводняване на цялото плато е някъде към 2,5 милиона, които община Варна няма. Чакаме да бъдем финансирани”, заяви Олег Колев от „Свлачища и укрепване на територии” към Община Варна.