На 13-ия ден след водния ад в Аспарухово, армията се опита да разсее слуховете, че е причинила наводнението с изпускане на вода от военно поделение. В същото време се засилват опасенията, че морската вода е замърсена.
Дали има опасност, ще може да се каже в петък. Чак тогава ще излязат резултатите от пробите, които здравната инспекция взе в понеделник. Изследвана ще бъде водата на 4 места от варненските плажове, включително от Аспаруховския. Тревога буди фактът, че всички отпадни води и останките, които водната стихия помете по пътя си и от двете дерета, се заустиха в морето.
Няма опасност от зараза с хепатит заради изпуснатата кална вода, обясниха от Регионалната здравна инспекция. Направени са и извънредни проби.
„На този етап нямаме основание да се страхуваме повече от обичайното в началото на всяко лято. Морето има изключително добра самоочистваща способност”, увери д-р Светла Станева, директор на РЗИ-Варна.
Плажуващите поне засега не се притесняват от зарази. Четирима души със стомашно-чревни инфекции са настанени в болница. Съмнения за зараза има при още няколко болни. Ако има случаи на хепатит, те ще станат ясни по-късно заради близо едномесечния инкубационен период.
Днес пък военните поканиха медиите на оглед в поделението си над пострадалия квартал. Показаха, че не разполагат с воден басейн, който би могъл да наводни Аспарухово.
Комуникационно поделение 26 800 на Военноморските сили се намира непосредствено над квартала. След трагедията от 19 юни една от версията сред варненци беше, че приливната вълна всъщност е дошла от водоизточници на военните. Подобен въпрос зададе и кметът Иван Портних.
„Районът е облитан неколкократно, така че няма такива скрити водоеми, водохранилища или каквото и да е. Всичко се вижда. Най-малко пък подземни, което е за мен екзотика”, обяснява кап. I ранг Тенчо Стоев, командир на поделение 26 800.
С твърдението, че това са единствените два водосбора на територията на поделението, бяха показани стар басейн в окаяно състояние, който не се ползва от над 30 години, и резервоар, от който се водоснабдява подразделението.
„Тогава такива са били представите за басейн, сега виждате, че е разрушен. Не можем да го пълним, не можем и да го изпразваме. Събира дъждовна вода”, допълва Стоев.
Журналистите бяха допуснати до част от територията на поделението.