Първият ден от разговорите за парите, нужни за новия закон за личната помощ, приключи без резултат. 

Липсата на конкретни данни за нуждите на хората с увреждания не позволи на протестиращите майки, омбудсмана и министъра на труда и социалната политика да се споразумеят за финансовата рамка на проекта.

В социалното министерство никой не знае какви потребности имат отделните хора с увреждания в страната, стана ясно след срещата днес. По този начин не може да се изчисли колко пари трябва да задели бюджетът, за да плаща за чужда помощ. Според националния омбудсман Мая Манолова в момента се работи с приблизителни числа и се взимат максимални стойности.

Протестните палатки няма да се събират до приемането на закона, категорични са майките. В понеделник може да започне безсрочен протест и в Русе.

Росица Стефанова от Русе е майка на четири деца. 8-годишният Борис има психическо разстройство и лекарите ѝ казали, че никога няма да проговори. „Последните 4 години общо взето е ходене по мъките. Поне два пъти в седмицата се работят с него психолог и логопед и допълнително всеки божи ден си го водя в специализиран център за деца с увреждания”, разказа Росица.

За нея в новия закон е най-важно, че ще се прави индивидуална оценка на хората с увреждания. 

„Повечето хора имат нужда най-вече от разбиране, от подкрепа, не само от хората по улицата, а най-вече от държавниците, които си мислят, че знаят всичко”, подчерта майката. 

Оценката се прави по телефона, казва Вера Иванова, която има син на 23 години и днес участва в разговорите в социалното министерство. „Искам този социален работник да дойде да види синът ми как изглежда и дали е жив”, категорична е тя. 

Според данните в момента 77 хиляди души имат нужда от чужда помощ. „Идеята е личната помощ да се предоставя съобразно конкретните потребности. А не да смятаме на всички едно и също, както е в момента, и сега дават по 90 лв на всеки, независимо дали е в будна кома, или просто има затруднения в придвижването, но работи и може да се издържа сам”, каза националният омбудсман Мая Манолова.

В социалното министерство продължава работа и по новия закон за хората с увреждания, но разговорите са трудни.

„Няма заявена позиция по това, че законът трябва да произведе условия за социално включване, а не за месечна добавка за интеграция в размер на 11 лв. за транспорт”, коментира Капка Панайотова от „Център за независим живот”.

Подкрепа за социално включване, а не социални помощи – така трябва да се промени системата, смятат хората с увреждания.

Срещите в социалното министерство продължават и следващите дни. Очаква се до понеделник да са събрани данните, за да може да се направят изчисления колко средства ще са нужни за чужда помощ за хората с увреждания по новия закон.

Проблемите на хората с увреждания и необходимите реформи за решаването им са и тема в bTV Репортерите тази неделя.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement