Вече денонощие продължава неизвестността след трагедията в курорта „Слънчев ден”. Продължава издирването на трима строителни работници под руините на 11-етажния хотел, който се срути в сряда. Нито един представител на нито една институция не потърси близките нито за да им даде информация, нито да ги успокои.

Оказва се обаче, че става дума не за разрушаване – според документите на мястото е извършвана реконструкция.

Към 17:00 часа в сряда на мястото работят деветима души. Стефан Ангелов е един от тях. Ръководителят им нарежда да режат носещите колони, въпреки риска, на първия етаж на 11-етажната сграда.

„Около 17:30 часа влязаха да къртят, 18:00 без нещо почнаха да режат. Двама се противопоставиха, но... Дори като видя, че беше тука до единия багер, изтича, като видя, че режат железата, да ги спира, но не успя... Падна всичко върху момчетата”, разказа очевидецът пред bTV.

Сред затрупаните са синът и зетят на Райчо. Бащата признава, че работели само за хляба си. Надницата била 30 лв. плюс 5 лв. на час за извънреден труд. „Зет ми със седем деца, синът ми с три деца, нищо не знам за тях и никой не дава никаква информация... Аз идвам от работа и ми казаха „Хотелът падна върху сина ти", разказа мъжът.

Институциите все още установяват връзката между отделните фирми - кой на кого и какво е възлагал да свърши. Оказа се, че не е ставало дума за разрушаване на хотел, а по документи - за реконструкция.

„На практика това е реконструкция, така е трябвало да се случат нещата, но не знам те какво са направили и как се е стигнало до този момент. Планирано беше да се събори сградата до кота 0 и да се изпълнят укрепителни действия”, коментира главният инженер на „Планекс Холдинг” Диян Митков.

Кой носи отговорност за рухването на хотела е рано да се каже. „Пловдивски панаир” на Георги Гергов възлага работата на строителния холдинг „Планекс”, той я прехвърля на подизпълнителя – „Бултранспортгруп”, който пък наема трета фирма – „Дигинг”.

Екип на bTV потърси „Бултранспортгруп” на адреса й от търговския регистър, но не откри никого за коментар.

Единствено bTV се свърза и с „Дигинг”. „Не познаваме загиналите работници, не сме ги наемали, нямаме договор, а само договор за наем на багер”, коментира адвокатът на фирмата Иван Кръстев.

Серия нарушения на правилата за безопасност констатира Инспекцията по труда. „Част от работниците не са били инструктирани, не са били запознати с правилата за безопасност. След като нямат трудови договори, няма как да бъдат застраховани за риск от трудова злополука”, обясни директорът на Инспекцията по труда във Варна Иван Иванов.

Цял ден тежка техника разрушава бетонните блокове.

Следобед сред близките на затрупаните се прокрадна надежда за положителна развръзка, след като набраха телефона на Манол и той даваше свободно. Признаци за живот обаче все още няма.

Извадено е само тялото на Борислав Асенов от варненския квартал „Аспарухово”. Неговото семейство обаче живее в София и пътува към мястото на инцидента.

Преди 1989 г. „Слънчев ден” беше мястото за почивка на политическия елит. След демократичните промени собствеността бе прехвърлена от БКП на БСП. Следва одържавяване, приватизация и нов собственик – фирма „Съни тур” на лидера на БСП в Пловдив Георги Гергов. Според Търговския регистър в Съвета на директорите влизат синовете му Тодор и Цветомир Гергови. В последните години „Слънчев ден” е комплекс от затворен тип, а хотелите там от четири станаха вече два.

  • 43 нарушения при срутването на хотел "Вероника"
  • Причините за срутването на хотел "Вероника" в Слънчев ден
  • След хотел "Вероника": Почернени семейства и въпроси без отговор
  • Погребаха работниците, загинали под руините на хотел „Вероника”
  • Руините след трагедията в "Слънчев ден" (СНИМКИ)
  • Размита отговорност за смъртта на 4 души след срутването на хотела в „Слънчев ден”
  • Все още няма арестувани за трагедията в "Слънчев ден"
  • Няма оцелели под срутения хотел „Вероника”
  • Още две тела бяха извадени под руините на хотел „Вероника”
  • 9 души са загинали при трудови злополуки само от началото на 2015 г.