Броят на трудовите злополуки в България расте с всяка изминала година. Основната причина са работодателите, но проблемът е, че и работниците не сигнализират за опасните условия.
През 2013 г. злополуките са били 2805, през 2014 г. са с 50 повече, а от началото на тази година до сега - нови 700 работници са пострадали.
Смъртните случаи при трудова злополука също се увеличават. 134-ма работници са загинали през миналата година, а други деветима - през тази, показват оперативните данни на НОИ.
Много случаи обаче не влизат в официалната статистика. Много често работодателите не ги декларират, за да не си навлекат неприятности. Ден след инцидента в „Слънчев ден” Инспекцията по труда, синдикатите и работниците обясниха както се случва.
Строител засне видео, което по думите му доказва, че условията на труд на обекта са нечовешки.
Двамата с колегата му били принуждавани да вдигат греди от по 250 килограма със самоделно съоръжение. „С колегата ни караха да вдигаме греди по 250 кг на височина 3.50-4.00 метра. Това трябва по принцип да се случва с кран”, обясни мъжът, който пожела да остане анонимен.
Строителят твърди, че сам е осигурявал и предпазните си средства - каска, маска и очила. Разбрал се за заплата от 2500 лв., но подписал договор за много по-малко. „Аз нямах избор - сезонът не е започнал, бях принуден финансово да сключа договор с тях”, обясни той.
Две седмици след като започнал, мъжът напуснал и подал жалба в Инспекцията по труда. Оттам са направили две проверки. След едната са дадени предписания, другата все още не е приключила.
Над 900 проверки на строителни обекти са изършили инспекторите през тази година. Констатирани са 4200 нарушения. Не се прави инструктаж и обучение на работниците, не се спазват правилата за безопасна работа на височини, липсват трудови договори.
„При осъществяване на нашата контролна дейност част от работниците не съдействат при извършването на проверките, за да можем да преценим реалната ситуация”, коментира Виолета Добрева от Главната инспекция по труда.
Експерти твърдят, че в кризата последната грижа на работодателите била инвестицията в безопасни условия на труд.
Плодовете от това берем сега. „Черният пазар на труда убива работниците, това са ужасяващите факти”, коментира Александър Загоров от КТ „Подкрепа".
Прагът на търпимост към нарушенията на условията на труд е твърде голям, твърдят експерти. Едва 1% от жалбите в трудовата инспекция са за това. Повечето предпочитат да се жалят за забавени заплати и извънреден труд.
При трудова злополука държавата дава обезщетение, инвалидна пенсия, еднократна помощ при смърт. Има сектори, при които застраховка „Трудова злополука” е задължителна, така че и застрахователите дължат пари. Всичко това обаче важи само ако има сключен трудов договор и са внесени осигуровки.