Протести на земеделския бранш и днес у нас. В неделя фермери и зърнопроизводители проведоха среща с властта в Министерския съвет.

След нея правителството предложи на фермерите две неща. Първо - да компенсира загубите на зърнопроизводителите, но само за губещите, които успеят да докажат пред НАП, че са работили на загуба през 2023 г. И второ - 150 милиона лева допълнително за животновъди, зеленчукопроизводители и овощари.

Пред Министерството на земеделието протестиращи производители запалиха слама, а огънят потушиха с мляко.

Ръководството на Министерството на земеделието е поканило представители на протестиращите земеделски организации да излъчат по един представител на среща от 12.00 ч. в Малък колегиум. Срещата ще се проведе с министъра на земеделието и храните Кирил Вътев и екипа на МЗХ. От свия страна протестиращите поканиха ръководството на среща при тях.

„Протестът ще бъде с едно искане – оставката на министър Кирил Вътев“, подчерта Венцислав Върбанов, бивш министър на земеделието и настоящ председател на Асоциацията на земеделските производители в България.

„Министърът на земеделието ръководи аграрната политика. Такава политика в момента води земеделието към пълен провал. Той не успя да защити нашите интереси срещу нахлуването на украински стоки, не можа да защити в бюджета да бъде заложена „украинската помощ“, не можа да намали административната тежест, няма добър диалог. Той проведе срещи с избрани от него представители на организации. Той разедини сектора и постави отрасли едни срещу други“, категоричен е той.

„Ние не сме разделени. Имаме една и съща участ. Не прави чест на човека, носещ отговорност в министерството, да избира с кого да се среща и да разглежда законодателни инициативи, без това да е съгласувано с целия бранш“, каза още Върбанов.

„Безумни неща в документи“

„Има проблеми, които трябва да бъдат решавани срочно. Те са свързани с административната тежест. Нужна е промяна в правилата на играта. Всички ние трябва да си калибрираме пръскачките, калибрираме сеялките. Всичко това е свързано със средства, наредби и нормативни актове, подписани от министъра. От есента влезе една наредба, според която всеки един производител трябва сам да се контролира, като носи проби от почвата, за да се докаже, че няма пестициди в неговата продукция. Няма да си вършим работата на полето, за да носим проби. Ако приберем реколтата преди да излязат пробите, а пробите излязат положителни, ще трябва да бракуваме всичко, което се намира в склада, защото не може да се сегментира продукцията, събрана от различни полета“, категоричен е той.

„Има безумни неща, които са записани в документи, които тормозят земеделските производители“, подчерта Върбанов.