Топлото време не разколеба протестиращите в 45-ия ден на антиправителствени протести. Множеството се събра на площад Независимост за поредна вечер.
Около 20 ч. шествието се насочи към сградата на Народното събрание, премина по бул Васил Левски и се върна отново на жълтите павета. Към 20 ч. протестиращите на площада пред сградата на Министерския съвет са около 500, а половин час по-рано са били 400, по данни на МВР.
45-тото шествие беше по-малобройно и по-тихо от последните дни и приключи около 22 ч.
Протестиращи донесоха дини на жълтите павета, а до тях стои лозунг, който гласи - "45 дена стигат!". Хората обясниха с това, че в събота отидоха за сол и пипер до министъра и не бяха пуснати, днес затова си ги носят за десерт.
„Ще продължим борбата няма да се откажем”, коментира един от шестващите, а друг уточни, че има неясни по протеста може организаторът г-н Орешарски да бъде попитан.
Към Гинес?
Хората се шегуват, че а този темп протестите като нищо могат да влязат в рекордите на Гинес. Когато се говори за протести и се намесват рекорди, се прави с уговорката - нито една демонстрация не започва и не свършва с идеята да попадане в класация.
Жена на площада коментира, че целта не е да се подобряват рекорди, ако има такива. „Целта ни е да живеем в държава, която се управлява от хора с морални стойности и ценности.”
Прецедент за най-дълг протест няма
В книгата за рекордите на "Гинес" няма класация или регистрирани постижения за най-дълготраен протест. И все пак, някои от демонстрантите на площад "Независимост" се шегуват, че ако правителството не отстъпва, няма да отстъпят и те - и нищо чудно да бъде отбелязан рекорд.
„Ако това е целта на коалицията в момента - ние да поставяме рекорди, вероятно ще я постигнат, но не мисля че има смисъл да залагат цялата страна заради тяхното упорство”, добави един от протестиращите.
През 90-та година "Градът на истината" просъществува 55 дни. Днешните протести доближават този рекорд с още един ден. „Ще продължи и аз не знам до кога, обаче ние ще сме на улицата всеки ден”, коментира още един от протестиращите, а друг добави: „просто сърцето ми не трае да седя вкъщи, тук трябва да бъда.”
Иначе соченият от анализатори като най-масовия протест в човешката история се провежда на 15 февруари 2003-та година. Тогава в 800 града по целия свят има демонстрации срещу предстоящата война в Ирак. Според някои източници на улицата излизат около 30 милиона души.