Поредният ден на национални протести мина спокойно и без сериозни сблъсъци със служителите на реда в София. Различни групи от шествието "се разходиха" из столицата, а известно напрежение имаше когато множеството стигна до централата на ЧЕЗ. Там бяха отправени само словесни нападки към полицаите.
В началото на шествието Орлов мост в София отново беше под обсада. Около 1200-1300 души окупираха мястото около 18,30 ч днес. Демонстрантите скандират "Мафия", "Нова конституция" и "Велико народно събрание". После протестиращите се отправиха към Народното събрание, където се бяха събрали гражданите, подкрепящи кабинета на ГЕРБ.
Протестиращите издигнаха плакат "Да живее свободна България". Оставката на Бойко Борисов не ни удовлетворява. Тя не решава проблемите. Не искаме предсрочни избори, с които да се продължи политическата въртележка. Тези искания отправиха събралите се на Орлов мост протестиращи. Много от тях носеха и цветя, които да поднесат на Орлов мост, където вчера стана сблъсък с полицията и пострадаха много граждани. Хората коленичиха за минута мълчание на мястото на вчерашното меле с жандармерията.
Протестиращите, които станаха няколко хиляди, се отправиха обратно към Орлов мост около 19 ч. Там се чуха скандирания "Българи юнаци". По информация на bTV гражданите нарочно се движат постоянно, за да не се стига до сблъсъци с полицията. Униформените, които охраняваха шествието на Орлов мост, бяха далеч по-малко от тези, които бяха мобилизирани предишните дни, а в един момент след 19,30 ч не се виждаше нито един представител на МВР на шествието.
Гражданите заявиха, че ще стоят с часове и ще блокират кръстовището, докато исканията им не бъдат чути и не се намери решение на проблема с високите сметки.
Въпреки че протестът протичаше мирно и тихо, имаше и опит за провокация на Орлов мост. Маскиран младеж опита да запали знамето на европейския съюз. Останалите участниците в шествието се разгневиха и го избутаха, а негови приятели отговориха на агресията.
След няколко тегела между Орлов мост и НС, една част от тълпата тръгна към Президентството и Министерски съвет, а друга - към сградата на ЧЕЗ. Офис на банка беше изпотрошен по пътя на един от протестиращите лъчове от хора.
Полицейски кордон спря протестиращите пред ЧЕЗ. За сметка на това на цялата ул. "Г. С. Раковски" имаше само един автомобил на Жандармерията, от който се отправяха призиви към протестиращите да се разпръснат по мирен начин и заплахи, че ако не сторят това, срещу тях ще бъде използвана сила. В отговор на това от множеството се чуха мощни освирквания и възгласи "Много сме, силни сме!"
Преди да стигнат до ЧЕЗ, протестиращите минаха покрай централата на СДС с мощни освирквания, а един от прозорците на сградата на политическата партия беше счупен от хвърлена по него бутилка.
По информация на СДВР около 18 ч двама души са задържани при протеста и са отведени в столичното Първо РУП.
Разединение във Варна
Хората настояваха исканията им относно дейността на електроразпределителните дружества да започнат да бъдат изпълнявани. От кого обаче, не е ясно. Освен това се обявиха против използването на народното недоволство от страна на политически партии.
"Никой не стои зад мен“, заяви неформалният лидер на протеста Иван Петров. "Излязъл съм с чисто сърце достойно да защитавам интересите на гражданите", добави той.
Междувременно инициативният комитет в морската столица се разцепи. Двама от членовете му - Иларион Ананиев и Петя Хараланова, се отказаха и не пожелаха да коментират решението си. Отцепниците днес връчиха искането за оставка на кмета Кирил Йорданов и областния управител на Варна Коста Базитов.
Сутринта Варна бе разтърсена от брутален акт на недоволство от страна на един от протестиращите. 36-годишен мъж се самозапали пред сградата на общината.
„80% има дълбоки изгаряния. С инхалиране на токсични газове и пламъково тежко обгаряне“, обясни д-р Ивайло Въжаров, директор на МБАЛ-Варна. Лекарите продължават борбата за живота на пострадалия.
Шествия из цялата страна
Протестни шествия имаше в много градове на страната и днес. Освен хората, които протестират срещу монополите и за предсрочни избори, имаше и контрапротести - в защита на кабинета Борисов.
„Абсолютно закъсняла оставка, която дойде когато вече нищо не може да се направи. Вече може да се направи само смяна на системата”, заяви мъж от Хасково. Там хората скандираха и гориха сметки за ток.
„Протестирам за една по-добра България. Без Станишев, без Доган, без Бойко, без Костов, да не ги изреждам всички, не заслужават да губя време с имената им”, коментира протестиращ гражданин в Стара Загора.
„Идеята е да направим едно наистина гражданско общество с комитет, който да излъчва исканията на всички нас”, се чу Бургас.
В Благоевград организаторът на протеста Людмила Манова заяви: Сега вече е ред сменим моделът на управление, защото ако продължим с този модел на управление, така, както каза Бойко Борисов, ще върнем БСП, ДПС и т.н.
За 11-и ден пловдивчани протестират срещу високите цени на тока. Стотици се събраха и тази вечер пред централата на EVN, след което тръгнаха с шествие по главната улица. Като израз на ставащото в държавата един от инициаторите на протестите обяви гладна стачка.
Коментари
„Крайно време е протестът да излъчи лидери”, заяви пред bTV бившият финансов министър Пламен Орешарски.
„Протестиращите нямат реална представа за икономиката на страната. Светли прогнози не могат да се дадат. Днес бизнесът и икономиката са в изключително лошо състояние, фискалният резерв е изчерпан, дългът се увеличава”, допълни той.
„Винаги съм имал в джоба си служебен кабинет, защото винаги съм се опасявал от възникването на подобна ситуация. Готов съм да се включа в диалог с протестиращите. Имам смелостта да се явя на такъв протест”, заяви пък президентът (2001-2011 г.) Георги Първанов
„Аз не бих подкрепил идеята за 240 мажоритарни депутати, защото това ще означава хаос, възможност за манипулация и липса на перспектива”, заяви Първанов. Той уточни, че има други разумни идеи, които могат да бъдат обсъдени в рамките на диалог с протестиращите. „Но за това според мен сега вече ролята пада основно върху Президентството”.
Първанов каза още, че е много важно членовете на служебния кабинет да бъдат професионалисти, хора с висок авторитет в обществото, които никой да не заподозре, че ще се опитат да манипулират изборите.
„Защото в крайна сметка служебният кабинет, освен оперативните задачи, които решава, има голямата ключова цел – подготовката на честни, прозрачни и демократични избори. Аз съм скептик по идеята за Велико Народно събрание. При тази разпиляност на политическия потенциал на партиите в политическото пространство, аз се съмнявам, че в едно Велико Народно събрание може да се събере конституционно мнозинство. Представете си, че проведем такива избори, свикаме Велико Народно събрание, което не може да произведе никакъв продукт, тогава катастрофата за политическата класа и за България ще бъде голяма”, допълни Георги Първанов.
Съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов заяви, че оставката на премиера спасява монополите в момента и оставя трите електроразпределителни дружества на мира.
В студиото на bTV Костов и лидерът на ДПС Лютви Местан подчертаха голямата отговорност, която президентът Росен Плевнелиев носи в момента.
„Президентът трябва да реши проблем, който правителството не успя. Той се нуждае от време, за да изслуша хората и да набележи програма”, заяви Костов. Местан коментира, че от това какъв служебен кабинет ще назначи Плевнелиев зависи дали е президент на нацията или е под сянката на премиера в оставка Бойко Борисов.
Според председателя на ДПС фактът, че гражданското общество в България се проявява само под формата на протести, подсказва, че има проблеми във функционирането на политическата система.
„Смятам, че Борисов не изневери на себе си и избяга от отговорност, той се скри и прехвърли „горещия картоф към Плевнелиев”, това заяви пред bTV блогърът Константин Павлов – Комитата. Той беше категоричен, че балонът ГЕРБ се е спукал, а Борисов по време на управлението си е опитал да вмести цялата политическа система в себе си.