Тол системата индиректно да контролира и нарушителите на пътя, този вариант също ще бъде обсъден. Целта е да се намалят жертвите на пътя. Това съобщи в интервю за bTV регионалният министър Николай Нанков.
Системата ще е свързана с базата данни на МВР , Националната агенция по приходите (НАП) и митниците, което ще помага за пресичане на контрабандни канали и за разкриване на престъпления по пътищата.
Таксуването през тол системата ще е за тежкотоварни автомобили над 3,5 т. Те ще плащат за изминато разстояние, а леките автомобили ще се движат с електронни винетки за врем. Очаква се приходите от нея да донесат допълнително 800 млн. лв.
Таксите ще се плащат за 80% от републиканската пътна мрежа, ясно е къде ще бъдат поставени стотиците камери. Обсъжда се вариант те да бъдат ползвани и за санкциониране на джигите на пътя.
Превозвачите са против налагането на тол система. Според тях тол таксите на второстепенни шосета ще оскъпят междуселищните пътувания.
Надежди на тол системата обаче възлагат от Асоциацията на пострадалите при катастрофи. Те се надяват така да се повиши събираемостта на глобите, които в 95% от случаите чуждите граждани не плащат.
Надеждите се да бъде сложен край и на практиката чужди тираджии да предават винетките си от ръка на ръка, преминавайки по нашите пътища без да плащат.
През последната година процедурата за тол системата беше обжалвана 8 пъти пред Комисията за защита на конкуренцията и в съда. Затова се забави и въвеждането й.
Очаква се изграждането на системата да започне още в края на годината и да е факт есента на следващата година.