7000 души протестираха на петия пореден ден на антиправителствени шествия по данни на полицията. След кратък опит за провокация демонстрацията продължи мирно и множеството категорично се разграничи от провокаторите.
В началото на протеста имаше опит за напрежение, след като се появи организирана група от около 50 мъже, водена от бившия депутат от "Атака" Павел Чернев. Те се опитаха да се внедрят в началото на протеста между хората и носеха плакати срещу президента Росен Плевнелиев. Чернев заяви, че намеренията им са мирни. „Снощи видяхме частната армия на Сидеров и как действа той. Няма да позволим той да своеволничи”, каза той.
Множеството от протестиращите се разграничи от групата и ги нарече "изпратени от Волен Сидеров."
Деветима задържани
Девет души бяха задържани в столичното пето РУП в началото на протеста по сигнали на самите граждани, съобщиха от полицията. У тях са били открити хладно оръжие и други забранени при посещение на масови прояви предмети. Някои от тях не са имали лични документи. Полицията е локализирала хора, за които има данни, че подготвят безредици. Също така е бил разпознат мъж, участвал в сблъсъците на протеста в понеделник. Той също е задържан.
Петият пореден ден на протести и гражданско недоволство се проведе с призиви за мирно шествие и игнориране на провокациите. През деня в социалните мрежи имаше много апели хората да не ходят пред централата на "Атака" тази вечер. Повод за това станаха снощните събития около ул. „Врабча”.
Все пак засилено полицейско присъствие имаше пред централата на партията, където се бяха събрали симпатизанти на Сидеров.
Според данни на bTV днес по обяд лидерът на Атака Волен Сидеров се е срещнал с вътрешния министър Цветлин Йовчев и е поискал информация за взетите от полицията мерки за охрана на протестите. Тази вечер централата на Атака отново е под засилена охрана от полицията.
Как премина шествието
В началото на протеста на пл. „Независимост” хората видимо изглеждаше по-малоброен, сравнено с минали дни. Плакатите им ясно дефинираха искания за промяна в Изборния кодекс и нови избори. Някои от тях призоваха "България да се управлява от българи."
След около час и половина "под прозорците" на властта пред Министерски съвет, хората започнаха обичайното си движение към Народното събрание. Множеството носеше плакати с надпис „Мека ли ви е седянката” и „Аз съм бъдещето на България – мисля да остана тук. Шествието продължи към Орлов мост, след това Мостът на НДК и продължи към централата на БСП и ДПС. Блокиране на движението по ключови пътни възли имаше за кратко докато колината от хора се придвижи.
С тоалетна хартия към депутат от БСП
Пред централата на партията излезе депутатът от БСП Георги Кадиев. Той беше посрещнат с мощни освирквания, заливане с вода и засипан с тоалетна хартия. Кадиев организира в понеделник контра-протест.
Стотици протестираха и пред общините в Пловдив, Варна, Бургас и много други градове.
Близо хиляда пловдивчани излязоха тази вечер, като шествието тръгна от общината, мина по цялата главна улица и блокира няколко булеварда. Първата спирка на недоволството бе пред централата на ДПС. Протестиращите се заканиха да са по улиците докато правителството не подаде оставка. Последователно бяха освиркани също и централите на Атака и на БСП в града.
По-скромен протест имаше във Варна. Около 200 души отново се събраха за да поискат оставката на кабинета Орешарски. Първоначално протестиращите решиха тази вечер само да блокират кръстовището пред общината без да шестват. Част от недоволните обаче все пак тръгнаха на шествие по централните улици и останалите ги последваха. Протестиращите обиколиха партийните централи на ДПС и БСП.
Стотина души в Бургас са на протест също пред общината им. Протестът преминава спокойно и без шумни скандирания.
Протестиращите в София се разотидоха с думите "до утре."