Четвърти ден на протести. Хиляди отново излязоха по улиците на столицата. Шествия имаше и в големите градове на България.

Напрежението в София обаче ескалира към края на демонстрацията след 22 часа. Това стана пред централата на "Атака", която бе обградена от десетки жандармеристи и автомобили на МВР.

Протестиращите стигнаха до партийната сграда, след като преди това освиркаха централите на БСП и ДПС. Пред "Атака" обаче хората се озоваха пред изградените часове по-рано барикади с цел протестното шествие да няма достъп до сградата. От партията заявиха по-рано, че са обидени и че няма да допуснат шествието да стигне до сградата им и тази вечер.

След като множеството обаче стигна до сградата, започна замеряне с камъни и бутилки по фасадата и "строените" покрай нея националисти. Въпреки че плътен кордон от жандармеристи попречи на по-сериозни сблъсъци, провокации не липсваха. Най-малко трима души пострадаха от хвърлени камъни. Едно момче е леко ранено в ръката, а момиче е било изведено от множеството събрали се хора и не е ясно какво е състоянието й. Ранен е бил и един от жандармеристите.

Пред bTV вътрешният министър Цветлин Йовчев заяви, че не може да даде точна информация дали има ранен служител на МВР. Той определи ситуацията на днешния протест като "на моменти критична". "Протестите протичат мирно в по-голямата си част. Надявам се да успеем не само днес, но и в следващите дни, ако има протести, да опазим здравето и имуществото на гражданите", добави още шефът на МВР.

Служители на ведомството на място пък поискаха подкрепление, за да не се стигне до сблъсъци между хората от двете страни на "барикадата" - тези на Волен Сидеров и протестиращите.

Междувременно лидерът на "Атака" се опита да влезе в "диалог" с демонстрантите, говорейки по мегафон и задавайки въпроси. Той бе ревностно пазен от заобиколили го членове на партията, които държаха столове и маса над главите си, за да не бъдат ударени от прехвърчащите предмети.

Сидеров обяви, че има разрешения от Столична община за провеждания от него и съпартийците му контрапротест. Оказа се обаче, че това не е съвсем така – от общината обясниха, че „Атака” имат само уведомление. Така след 22.30 часа и двете страни на „барикадата” са в нарушение на обществения ред заради шума и би трябвало да бъдат санкционирани. Лидерът на партията обаче заяви, че си е „у дома” и няма намерение да ходи никъде.

Хронология на протеста в столицата

По данни на полицията около 7 000 граждани са се събрали в началните часове на днешната демонстрация в центъра на София. Към 21.30 часа около 3 000 души са продължили шествието по централните улици на града.

Първоначално хилядите граждани се стекоха към площад "Независимост", превърнал се в символ на протестите срещу назначаването на Делян Пеевски за председател на ДАНС. Постепенно, въпреки оттеглянето му от поста, демонстрациите ескалираха в искания за оставката на кабинета „Орешарски”.

Протестиращите отново бяха „въоръжени” с трибагреници, свирки и плакати срещу „олигархията във властта”. Присъстващите скандираха "червени боклуци". Чуваха се мощни освирквания.

По бул. "Дондуков", по протежение на сградата на Министерски съвет, се събраха много граждани. Сред протестиращите се виждаха и политици от дясното пространство. Сред тях бяха Ваньо Шарков, депутат от предишното Народно събрание, Павел Чернев, също бивш депутат. Скандираше се "мафия" и "оставка".

Около сградите на Министерски съвет и президентството имаше засилено полицейско присъствие. Мобилизирани бяха микробуси на Жандармерията. Полицаи бяха разположени и в околните по-малки улици, а самата сграда на МС бе оградена с метални заграждения.

След около час и половина "под прозорците" на властта, хората традиционно се отправиха към парламента. Там се чуха призиви за окупация на Народното събрание. Част от гражданите обясниха пред bTV, че "явно без уличен натиск не става - искаме нови правила на играта, промяна на Изборния кодекс. Не искаме да свалим едните и да дойдат другите".

Около 40 минути по-късно демонстрантите се преместиха на Орлов мост, където движението бе блокирано. Шествието след това се отправи по "Евлоги Георгиев" към НДК.

От МВР уточниха, че е спряно движението в района на кръстовищата на булевардите "Васил Левски" и "Цар Освободител" и на Орлов мост.

Стотици хора протестираха и пред общините в Пловдив, Варна и много други градове.

Около 1000 пловдивчани протестираха пред централата на партия „Атака” в града. Те скандираха „Волен вън“, и пяха нецензурни песни по адрес на лидера на партията.

След това шествието премина по главната улица на града, в посока паметника на Съединението. Протестиращите се зарекоха, че ще се съберат отново във вторник, пред сградата на Областната управа, за да не позволят на новия областен управител да влезе.

Стотици се включиха в протеста във Варна. След като блокираха кръстовището пред общината, протестиращите се насочиха по бул. „Мария Луиза” в посока към Катедралата. Поетапно демонстрантите блокираха кръстовищата за няколко минути. Шествие се насочи и към централата на ДПС в града.

Национални знамена вместо плакати с лозунги преобладаваха на протеста в Русе, който бе насочен "срещу безобразията на управляващите и липсата на чуваемост спрямо народа на тази държава".

  • Една година от окупацията на Алма Матер
  • На #ДАНСwithme задържани няма, записани са личните данни само на 21 души
  • Оградите пред парламента били незаконни дарения от фирми за МВР (ОБНОВЕНА)
  • Протестиращите с прощална снимка пред парламента
  • Парламентът се освободи от депутатите и от оградата (ОБНОВЕНА)
  • 1 г. протести: Време е за „ДАНСnomore” (СНИМКИ)
  • Една година #ДАНСwithme - акции в цялата страна
  • 333-ия ден на #ДАНСwithme остана неуважен от успелия човек на 33
  • 300 дни протести - Пеевски отново на фокус
  • Младежи на протест срещу увеличените заплати на депутатите