Според икономистите новото правителство след изборите трябва да се съсредоточи върху привличане на инвестиции и спешни реформи, за да може да се раздвижи пазарът на труда и да се увеличат доходите.
В много домакинства доходите са намалели и заради високата безработица. Последните данни на агенцията по заетостта отчитат нарастване на безработица до почти 12 на сто. Затова от Института за пазарна икономика са на мнение, че приоритет за новия кабинет трябва да бъде откриването на работни места. Те обаче са невъзможни без инвестиции. Спешни реформи са необходими и в сферата на образованието:
„IT индустрията е очевидният пример, там се търсят най-много работни места, но ние продължаваме да не произвеждаме достатъчно IT специалисти”, казва икономистът Петър Ганев.
Новият кабинет трябва да бъде и последователен, за да знае бизнесът какво следва в данъчната политика и как да планира разходите за заплати и данъци. А според експертите именно последователност липсвала на досегашния финансов министър.
За да инвестира, бизнесът има нужда и от сигурност в съдебната система, така че реформи са нужни и в тази сфера, твърдят анализаторите.