Тримата собственици на фирмата, в която е работил българинът Желяз Андреев, са получили скромни присъди в САЩ за нерегламентирани сделки със Сирия и не е ясно какво са казали на разследващите за ролята на служителите си по случая. Това обясни пред bTV Петър Петков – приятел на младия мъж, който беше арестуван по искане на американските власти за екстрадиция.
„Той е на най-ниската позиция в йерархията, просто трябва да се свързва с клиентите, които му се подават от ръководството и да им предлага тези части, които имат в портфолиото. Не го притесняваше нищо по времето, когато беше там, не е подозирал, че нещо нередно се случва”, обясни Петков.
По думите му вероятно нерегламентираната продажба на части за Сирийските авиолинии е станала в края на 2013 г. или началото на 2014 г. През 2016 г. Андреев започнал работа в друга фирма, а преди около година се появило първото съобщение на американското правосъдно министерство, в което се споменава неговото име.
„Единствено знам, че в началото беше пълен шок тази новина. Просто започна да се свързва с различни юристи, които да го посъветват какво да се предприеме в тази ситуация – търси са контакти с различни юристи и в страната, и в Маями”, разказа Петков.
Неговият приятел потърсил контакт и с бившите си колеги.
„Нямаме никаква информация какви показания са дали собствениците на фирмата. Те са осъдени в Щатите (отново във връзка със сделките със Сирия – б.р.) на 2 години, малко по-малко от 2 години… три различни присъди за двамата братя и сестрата, които са собственици на компанията. Смятаме, че са сключили сделка с прокуратурата, защото присъдите са много ниски в сравнение дори с минималните присъди, които се дават за тези обвинения”, подчерта Петър Петков.
По думите му нашите институции не са търсили контакт с Желяз… до ареста му преди дни, когато е подмамен от цивилни полицаи да свидетелства за пътнотранспортно произшествие. Петков не познава другите обвинени българи (Михаела Ненова, Любка Христова, Искрен Георгиев и Иван Сергиев): „Всички те са с ръководни функции – мениджър офис, мениджър отдел, мениджър логистика…”.
Петков беше категоричен, че Андреев не е ходил нито в САЩ, нито в страни от Близкия Изток.
Добричкият съд освободи днес Желяз с мярка „Подписка”. Неговите близки и приятели обаче далеч не смятат, че с това проблемът е разрешен. „Протестът (насрочен за утре) ще се състои в Добрич и в София, а най-вероятно и в Лондон”, категоричен беше Петър Петков. Получили са подкрепа от всякакви хора, включително и от други, които са били в положението на Желяз Андреев.
„В момента правим опити и да се свържем с адвокат в Маями. Нашата главна идея е да прекратим изцяло искането от Щатите. Ще заминат доста средства в тази посока, но за нас това е вариантът, няма какво да се направи”.