Желяз Андреев и останалите четирима български граждани, за които САЩ поискаха екстрадиране, няма да бъдат задържани, стана ясно след среща на главния прокурор Сотир Цацаров и американския посланик Ерик Рубин. Двамата бяха поканени рано тази сутрин в кабинета на министър-председателя Бойко Борисов.
След разговора посланик Рубин избегна срещата с журналистите. Цацаров обаче коментира, че шансът искането за екстрадиция да бъде уважено е минимален.
„Липсват предпоставките, по силата на които могат да бъдат предавани български граждани, защото те могат да бъдат предавани само в ограничени хипотези – каза главният прокурор. – Ние ясно сме посочили, че според нас тези хипотези не са налице и шансът исканията за екстрадиция да бъдат уважени от българския съд, според нас, е минимален“.
„Ако трябва да обобщим, не поставяме под каквото и да е съмнение действието на договора за екстрадиция между България и САЩ, но смятаме, че интересите на българските граждани трябва да бъдат защитени в максимална степен от българските институции“, добави той.
България и САЩ са започнали консултации по видеовръзка по искането за екстрадиция на Андреев, съобщи Цацаров.
Изложени са всички политически и юридически съображения на българските власти, каза още главният прокурор.
Правосъдният министър Цецка Цачева добави, че на 22 и 23 май в София ще се проведе среща ЕС – САЩ в рамките на европредседателството. За нея у нас ще пристигне и главният прокурор на Щатите.
Според българските топюристи в случая не са налице предпоставките за двойна наказуемост.
Подписали двустранен договор за екстрадиция и сме длъжни да изпълним тяхната молба, каза тогава говорителят на главния прокурор – Румяна Арнаудова.
Впоследствие Андреев беше освободен от ареста с мярка „подписка“. По думите му като служител в международна фирма не е можел да извърши каквото и да било действие без санкцията на началниците си и в този смисъл няма как да носи вина за направеното от фирмата. Някой иска да си измие ръцете с мен, коментира той пред bTV.
Андреев каза и че Министерството на външните работи, президентството и канцеларията на омбудсмана още миналата година са били запознати със случая, но не са направили нищо, за да го защитят, изтъквайки, че няма официално искане за екстрадирането му.
Междувременно на 12 април Цацаров обяви, че от МВР са постъпили документи за задържането на още четирима българи – двама мъже и две жени, по същото обвинение. „Няма да ги задържим, защото това не е наложително“, успокои тогава той.