Премиерът Димитър Главчев свиква утре работна среща с ресорни министри за ускоряване изграждането на Националната детска болница. Това съобщиха от правителствената информационна служба.

Министър-председателят възложи на министъра на здравеопазването д-р Галя Кондева и министъра на регионалното развитие Виолета Коритарова да изготвят график с максимално съкратени срокове на дейностите, които са отговорност на правителството.

Целта е служебният кабинет да ускори доколкото е възможно работата по този приоритетен за страната проект, допълват от правителствената пресслужба. Срещата ще се състои в Министерския съвет след изслушването на министър-председателя. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Днес започна премахването на сградите на терена на бъдещата детска болница. В столичния кв. „Горна баня“ служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева даде старт на процеса по премахването на сградите и на подготовката на терена за изграждането на Национална детска болница.

„Първото реално действие от сигурно повече от 2 години по отношение на детската болница, започва разчистването на терена и след това всички други строителни процедури“, заяви премиерът Димитър Главчев.

„В тази болница децата ще получат денонощна, високоспециализирана здравна помощ на едно място. Вярвам, че с тази стъпка ще успеем да подобрим условията и растежа на децата и ще създадем условия да останат тук при нас в България“, коментира здравният министър Галя Кондева.

Мястото за строежа на болницата беше избрано след обсъждането на пет възможни парцела в София. През май 2023 г. министърът на регионалното развитие и благоустройството в служебния кабинет тогава Иван Шишков разписа заповедта за одобряване на подробния устройствен план за бъдещата детска болница.

Започна демонтирането на опасни елементи от покривната конструкция и от фасадата на съществуващата на парцела сграда, а след това ще се пристъпи към същинското ѝ събаряне. След събарянето трябва да се направи задание и да започне проектирането и реалното строителство на новата болница.

„За да ускорим процеса ние работим паралелно на терен, но работим и с Европейската инвестиционна банка. Това са доклади и анализи, от каква структура имаме необходимост, какви отделения, какъв капацитет, след това ще има второ задание – техническата спецификация и последното задание, което ще подготвят – какви медицински и немедицински апарати и техники има нужда да се закупят“, каза д-р Влатко Глигоров от Здравната инвестиционна компания за строителството на детската болница.

Освен лечебното заведение, на терена, който е близо 40 дка, се предвижда да има хотел за родители, търговска част, подземен паркинг. Предвижда се болницата да има 25 клинични структури.

Регионалният министър Виолета Коритарова обеща пълно съдействие за инфраструктурата към болницата. 

„Обещавам от името на МРРБ да бъде създаден необходимия бърз, лесен достъп до болницата. Това ще се случи със завършването на изграждането на софийския Околовръстен път“, каза тя.

В края на декември 2023 г. екип на Европейската инвестиционна банка представи доклад „Анализ на нуждите от детска болница в София“, изготвен в рамките на Европейския консултантски център по инвестиционни въпроси, по инициатива на Европейската комисия в партньорство с Европейската инвестиционна банка.

Анализът показа, че е необходимо изграждане на многопрофилна болница за лечение на детски заболявания от най-високо ниво на компетентност, осигуряваща комплексна и цялостна медицинска помощ във всички педиатрични специалности.

В края на януари 2024 г. „Здравната инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД - търговско дружество със 100 % държавна собственост, подписа споразумение с Европейската инвестиционна банка за предоставяне на безвъзмездна техническа помощ.

Споразумението предвижда изготвяне на три документа - структура, обхват и капацитет на болницата, в който ще са посочени обхватът на специалностите, терапевтичните и хирургични структури, диагностичните структури, дневен стационар, брой и вид клиники и др.

Функционален доклад или техническото задание за проектиране, който ще включва брой болнични легла, обхват на спешното приемно отделение, дневен стационар, операционни и диагностични кабинети, болнични стаи, изисквания за електроинсталация, отопление и вентилация; обхват на оборудване и обзавеждане. Срокът за изготвяне на финалния доклад е януари 2025 г.

Преди дни министър Кондева се срещна с представители на Европейската инвестиционна банка и консултантския консорциум, който ще изготви пакета от стратегически документи, необходими за изграждането на болницата.

7 месеца е срокът за разчистването на имота. До 4 години се очаква да бъде завършена детската болница.