Премиерът Димитър Главчев свиква утре работна среща с ресорни министри за ускоряване изграждането на Националната детска болница. Това съобщиха от правителствената информационна служба.

Министър-председателят възложи на министъра на здравеопазването д-р Галя Кондева и министъра на регионалното развитие Виолета Коритарова да изготвят график с максимално съкратени срокове на дейностите, които са отговорност на правителството.

Целта е служебният кабинет да ускори доколкото е възможно работата по този приоритетен за страната проект, допълват от правителствената пресслужба. Срещата ще се състои в Министерския съвет след изслушването на министър-председателя. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Днес започна премахването на сградите на терена на бъдещата детска болница. В столичния кв. „Горна баня“ служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева даде старт на процеса по премахването на сградите и на подготовката на терена за изграждането на Национална детска болница.

„Първото реално действие от сигурно повече от 2 години по отношение на детската болница, започва разчистването на терена и след това всички други строителни процедури“, заяви премиерът Димитър Главчев.

„В тази болница децата ще получат денонощна, високоспециализирана здравна помощ на едно място. Вярвам, че с тази стъпка ще успеем да подобрим условията и растежа на децата и ще създадем условия да останат тук при нас в България“, коментира здравният министър Галя Кондева.

Мястото за строежа на болницата беше избрано след обсъждането на пет възможни парцела в София. През май 2023 г. министърът на регионалното развитие и благоустройството в служебния кабинет тогава Иван Шишков разписа заповедта за одобряване на подробния устройствен план за бъдещата детска болница.

Започна демонтирането на опасни елементи от покривната конструкция и от фасадата на съществуващата на парцела сграда, а след това ще се пристъпи към същинското ѝ събаряне. След събарянето трябва да се направи задание и да започне проектирането и реалното строителство на новата болница.

„За да ускорим процеса ние работим паралелно на терен, но работим и с Европейската инвестиционна банка. Това са доклади и анализи, от каква структура имаме необходимост, какви отделения, какъв капацитет, след това ще има второ задание – техническата спецификация и последното задание, което ще подготвят – какви медицински и немедицински апарати и техники има нужда да се закупят“, каза д-р Влатко Глигоров от Здравната инвестиционна компания за строителството на детската болница.

Освен лечебното заведение, на терена, който е близо 40 дка, се предвижда да има хотел за родители, търговска част, подземен паркинг. Предвижда се болницата да има 25 клинични структури.