В големите градове заведенията се готвят да отворят градини и тераси, но остава въпросът дали това няма да им носи повече разходи, отколкото приходи.
Ръкавици, маска и плексигласова преграда - така Марио Сабри се подготвя да започне да посреща клиенти.
„Трябваше да се обърне малко повече внимание и малко повече помощ. Ние сме един от най-засегнатите браншове. Ако се наложи да работим на 40-30%, всъщност излиза така че по-добре да не работим“, казва барманът.
Управляващите застават зад позицията, че още в началото на мандата е поет ангажимент данъци да не се пипат - това важи и за ДДС за ресторантите. „Нито надолу нито нагоре. Не виждам причина тая политическа заявка от началото на мандата за бъде променяна“, категоричен беше вицепремиерът Томислав Дончев.
„Ресторантите създават работни места, и най-малкият има 4 -7 души персонал, и ако на министъра на финансите не му трябват тези работници, нека казва „не“, коментира Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма.
Александър Вълков наскоро е останал без работа заради кризата. Наблюдава подготовката на Марио Сабри и се чуди ще има ли кой да плаща.
„Те ще ги отворят, ама хората нямат пари да сядат на заведения - ще си пазаруват храната за вкъщи и така няма да излизат“, смята Александър.
В следващите седмици ще стане ясно дали клиентите по масите, разположени на скъсената дистанция от метър и половина, ще са достатъчно за да върви бизнесът.