Първото в най-новата ни история дело за шпионаж влезе в съда. Пред Темида застава дългогодишният председател на движение „Русофили“ Николай Малинов.

Спецпрокуратурата внесе обвинение срещу него, че е шпионирал за чужда държава. Малинов заяви пред bTV, че няма притеснения за делото.

Снимка: btvnovinite.bg

Разследването срещу него е от 2019 г., а твърденията на прокуратурата са, че е получил милиони евро, за да работи за промяна на ориентацията на страната – от Европа и НАТО към Кремъл. Включително и като създаде партия с трайно присъствие в парламента.

И в момента Малинов е кандидат за депутат в София и във Велико Търново. Според адвокатите му, обвиненията са несъстоятелни, а идеите, за които отива на съд – е публикувал в книги и е обсъждал в пресата. Именно това разследване сложи началото на серията дипломатически скандали между София и Москва.  

Обвиненията

Николай Малинов е с две обвинения:

  • че се е поставил в услуга на чужда организация, за да ѝ служи като шпионин;
  • че е разгласил държавна тайна.

Пред bTV настоящият кандидат-депутат заяви, че вярва на съда.

„Нямам от какво да се притеснявам. Винаги съм казвал, че са обидни и нелепи обвиненията в шпионаж – най-малкото, защото нямам никакъв достъп и никога не съм имал достъп до класифицирана информация“, уточни Малинов.

От държавното обвинение бяха лаконични. „Искрено се надявам, че прокуратурата си е свършила работата. Нека да оставим съда да си свърши работата. Нека да не нарушаваме правата на страните в процеса“, каза ръководителят на спецпрокуратурата Валентина Маджарова.

Доказателствата

На два пъти прокуратурата публикува част от събраните доказателства, сред които и докладна записка на руски език. Именно в нея фигурират имената на генерал Леонид Решетников и Константин Малофеев.

„Когато човек поддържа отношения с едни хора от една държава  и владее този език – не виждам нищо укоримо. А това, че г-н Малинов там отразява своите идеи за това, че е по-правилно България да има ориентация и към Русия – не виждам нищо укоримо. Това дело е далечен отклик на геополотически интереси и просто в България има хора, които са заинтересовани да отчетат някакъв вид дейност“, коментира адвокатът на Николай Малинов – Димитър Вълчев.

Снимка: btvnovinite.bg

Малинов първо беше задържан, след това излезе под гаранция от 50 хил. лв., а малко след това получи орден, лично от руския президент Владимир Путин.

Съдията, отменил забраната му за пътуване, получи забрана за влизане в САЩ заради сериозна корупция. Срещу Андон Миталов има дисциплинарно производство, което още не е приключило и той продължава да правораздава в специализирания съд.

Доказателствата са събрани в над 50 тома, но делото е секретно. Така че няма как да разберем какви са доказателствата срещу Малинов. Останалите дела за шпионаж все още се разследват.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement