Правната комисия в парламента прие на първо четене законопроекта на служебния кабинет за промени в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт, с който се създава механизъм за разследване на главния прокурор.
Той бе подкрепен от 12 депутати, осем гласуваха “въздържал се”, а един беше "против".
Законопроектът за промени разглежда и редица други въпроси като въвеждането на съдебен контрол върху отказите за образуване на досъдебно производство от прокуратурата, ефективността на наказателното производство и други.
Правосъдният министър Крум Зарков заяви, че законът трябва да се приеме от парламента, защото моментът е назрял и обществото не желае да се занимава повече с този въпрос.
От ГЕРБ-СДС поставиха въпроса за това дали се изчерпва изцяло съдебната реформа, ако предложените законопроекти за промени в съдебните закони, не само този за механизма за разследване на главния прокурор, бъдат приети.
От „Продължаваме Промяната“ заявиха, че законопроектът за разследване на главния прокурор ще се превърне в закон до края на настоящото Народно събрание.
От ДПС изразиха позиция, че ще се въздържат при гласуването си за механизма за разследване на главния прокурор.
Законопроектът предвижда текстове, гарантиращи по-голяма независимост на редовия прокурор, "тримата големи" в съдебната система – главният прокурор, председателите на върховните съдилища, да не са членове по право във Висшия съдебен съвет.
Според “Възраждане” съдебната реформа ще приключи, когато в българското общество се създаде чувство за справедливост.
От „Български възход“ смятат, че няма как да се провежда съдебна или правна реформа от Народно събрание, което няма сили да излъчи мнозинство и кабинет, който да я извърши.
На заседанието бе и главният прокурор Иван Гешев, който определи част от разпоредбите в него като противоконституционни.