След акция на антимафиотите и Националната агенция за приходите е разбита престъпна група, ощетила бюджета с приблизително 9 милиона лева от търговия със зърно и торове, съобщиха от МВР и НАП.
След акцията е иззет джипа на независимия депутат Джейхан Ибрямов, който беше изключен от парламентарната група на ДПС.
Акцията е проведена в София, Монтана, Враца и Плевен, като са претърсени 27 адреса.
Задържани са девет души. Обвинения са повдигнати на шестима, от които трима са задържани от съда за постоянно в ареста.
Лидерът е давал задачи за данъчни престъпления и пране на пари, чрез създаване на верига от фирми. С част от парите са купувани апартаменти и луксозни коли.
Един автомобил е иззет. Според неофициална информация, той е използван от депутата Джейхан Ибрямов. Той отказа коментар. Автомобилът е принадлежал на дружество, свързано с групата и е иззет, защото може да напусне страната. От прокуратурата, която води разследването, също няма коментар.
„На 9 август стартира операция на територията на градовете София, Монтана, Враца и Плевен за документиране на престъпната дейност на организирана група“, обясни старши комисар Калин Литов, заместник-директор на ГДБОП.
„Групата е изградила верига от фирми, чрез които се ощетява държавния бюджет. В хода на разследването е установено, че за периода от 2021 година до средата на тази година са нанесени щети в особено големи размери за държавния бюджет, а именно – от 9 милиона лева“, обясни още Литов.
Досъдебното производство и действията се ръководят от Софийската градска прокуратура. И към момента продължават действията по разследването.
Вчера е гледана и мярката на втора инстанция на задържаните.
В хода на операцията са претърсени 27 адреса. Три лица са задържани, шест са с повдигнати обвинения.
Спестявани са данъци при търговия със зърнени култури и при търговия с торове.
При търговията със зърнени култури се дължи корпоративен данък, който е спестяван, а при търговията с торове се дължи и ДДС.
„Използвана е сложна схема, която е направена така, че да се прикрият получателите. Създадена е възможност да се купува и продава зърното без каквито и да било документи. Част от зърното е продавано на нашия пазар, но е и било изнасяно извън България“, посочи Калин Литов.
В хода на разследването са установени лица, които са били пълномощници на фирмите. За период от почти две години едно от лицата е изтеглило на каса сумата от 57 милиона лева – пари, които са служили да се създава привидност на сделките, че всичко е легално. Парите са били превеждани по сметките на фирми, които са контролирани от организирана престъпна група, и още същия ден са били изтегляни на каса“, обясни Калин Литов.
Част от парите, които са генерирани, са инвестирани в недвижима собственост и луксозни автомобили. Единствената цел е била да се прикрие собствеността и произхода на средствата.
От думите на Евгени Нанков, заместник-изпълнителен директор на НАП, стана ясно, че продукцията е стигала до производители, които не могат да бъдат установени, тъй като не са им издавани документи.
Създадените фирми са били на най-ниско ниво - собственост на малоимотни граждани с нисък социален статус. Установени са и собственици, които са граждани на държави извън ЕС.