Повече от половината реколта от пшеница в Добричко вече е прибрана. Добивите са около 480 килограма на декар, с около 20 килограма повече от миналата година. Цената на зърното обаче драстично пада и това ще създаде проблеми на производителите, алармират от бранша.

Миналата година пшеницата се търгуваше за около 430 лева за тон, а днес търговците дават със 100 лева по-малко. Затова и производителите не бързат да продават.

„Може би едни цени от около 400 лева за тон биха били добри, защото тази година и добивите са по-добри, с цел да можем да платим по-висока рента, защото тук в региона конкуренцията е огромна ", поясни зърнопроизводителят Петър Димитров.

По-ниската цена на зърното може да понижи и цената на хляба. „Говори се за една цена със 100-150 лева понижаване на цената на брашното, това са някъде около 20%. Предполагам, че поне с 10-15% ще падне и цената на хляба”, казва хлебопроизводителят Тошко Няголов.

Не с 20 процента, а двойно са съгласни да паднат цените на друг вид зърно - лимец. Той се използва за производството на био и пълнозърнест хляб.

„Досега на почистения лимец, олющения лимец цената беше 8 лева, а така, както е с обвивките, - 4 лева. От тази година надявам се, че цената ще падне и ще се намерят и производители на хляб, за да стане по-достъпна за повече хора като култура”, сподели Тодор Моралийски.

Лимецът се сее по-рано от пшеницата, жъне се по-късно, добивите са малки, защото не се тори, но въпреки това производителите в Добричко се увеличават. През тази година те са около 10-тина, а площите с древно жито са около 400 декара.