За четвърта поредна година расте неудовлетвореността от здравните системи в Европа.
Това показват данните от годишния доклад STADA Health Report 2024, представени на пресконференция в Рим, Италия.
В проучването са участвали 46 000 души над 18-годишна възраст от 23 европейски държави.
За пръв път България е включвана в проучването, като за целта са анкетирани 2000 българи.
Какво показват данните за България?
Едва 37% от българите, участвали в проучването, са удовлетворени от здравната система и така се нареждаме почти на опашката по този показател.
По-недоволни от нас са само сърбите, поляците, казахстанците и унгарците.
Цели 59% от българите казват, че не са удовлетворени от здравната ни система. Като причини за това посочват на първо място (66%) – „нестабилна здравна система“.
62% казват, че те или техен близък са получили некачествена медицинска грижа. 46% казват, че нямат доверие в политиците, които са отговорни за здравната ни система. А 29% посочват, че е трудно да си запазиш час при лекар.
Как може да се реши проблемът?
Според повече от половината българи по-високото заплащане на медицинския персонал би подобрило здравната система в България.
Друг фактор, които би повлиял позитивно върху здравеопазването у нас, е свързан с човешкия ресурс – хората във властта, които се занимават със здраве, да имат медицинско образование, а лекарите да имат индивидуален подход към всеки пациент.
И все пак – 46% от българите вярват на личните си лекари. Убедени са, че те знаят кое е най-доброто за тяхното здраве.
На въпрос: „В коя сфера от здравеопазването бихте искали да участват повече технологии?“, 62% от българите са посочили „въвеждането на електронно медицинско досие“, а 49% – „въвеждането на електронна рецепта“.
От проучването става ясно, че българите активно използват технологиите – 69% се информират по теми, свързани със здравето, в Google.
Какво е психичното здраве на българите?
80% от анкетираните българи определят психичното си здраве като „добро“. За сравнение – само 65% от европейците смятат, че са в добро психично състояние.
Близо 60% от българите се смятат за щастливи. В същото време половината от българите, казват, че се чувстват самотни. Като причини за това посочват твърде много работа и липса на време за социален живот (29%), загуба на близък (18%), прекалено много време в социалните мрежи(12%), работа от вкъщи, която ограничава социалните контакти (12%).
Stada Health Report 2024 посвещава значителна част от проучването и на влиянието на социалните медии върху здравето и поведението ни. Близо половината от анкетираните българи (48%) смятат, че прекарват дълго време в социалните мрежи. И за сравнение – само 17% от останалите европейци смятат същото.