Кулминацията на посещението на папа Франциск е посланието му за мир, което ще направи на площад "Независимост". Мястото е избрано символично - в близост до църква, синагога и джамия, като израз на единство и толерантност. За това събитие са поканени представители на различните вероизповедания у нас.
Шест деца от всички вероизповедания ще държат запалени факли, символ на победата на светлината над мрака на насилието. На молитвата ще присъстват и религиозни лидери.
„Има много хора по света, които страдат и всички религии подават ръка на страдащите”, каза Мустафа Алиш Хаджи, главен мюфтия на мюсюлманите в Република България.
„Папата сам по себе си е уникален човек и всеки трябва много внимателно да слуша, защото нито една от думите не беше случайна. Всичко, което каза, беше на място и за отношението към бежанците, и за проблема с обезлюдяването и демографската криза”, каза Виктор Меламед, директор на Българския офис на "Американския еврейски комитет".
Темата за съжителството на религиите и отношението на България към бежанците се очаква да бъде основна и в днешната молитва.
„Бежанците е една деликатна тема и е много голям. Българският народ винаги е подавал ръка и ще продължава да подава ръка на тези хора, които са в нужда”, каза акад. Христо Григоров, председател на БЧК.
Българската православна църква няма да има свой висш представител в службата, тъй като общи служби между православни и католици не се отслужват от разделянето на църквите в последните 1000 години.
Преди три години правилото беше нарушено от Вселенския патриарх Вартоломей, който участва в общата молитва за мир на папа Франциск в Асизи в рамките на междурелигиозната среща за мир с 450 религиозни лидери от целя свят.
На събитието довечера се очаква да присъства и министър-председателят Бойко Борисов.