Културното министерство е една машина, която си върви. Въпросът е дали се возиш, или я караш. Доста хора само са се возили. Това коментира в студиото на „Тази сутрин” зам.-министърът на културата Виктор Стоянов.
„В мандата на миналото правителство в Министерството на културата са дошли доста хора от МЗХ. Това звучеше като виц, но това е така. Проблемът в системата на администрацията е точно тази сива маса, този среден ешелон, който е превърнал оцеляването си в изкуство. (...) Ръководните кадри в политическите кабинети биват опитомявани от тази система”, заяви музикантът, който беше участник в демонстрациите срещу кабинета „Орешарски”.
„Аз съм човек, който една година е протестирал. Същият критичен поглед ще бъде насочен към мен. Аз съм човек с кариера, не съм анонимен служител, който подписва и едни финансови потоци отиват някъде, без никой да разбере”, подчерта Стоянов.
Той подчерта, че тезата за „правителство на протеста” е опорна точка на бившите управляващи и само трима души в служебния кабинет са били участници в #ДАНСwithme през 2013 г. „Това, че някой човек има гражданска позиция, означава ли, че не може да работи?”, запита Стоянов.
Зам.-министърът допълни, че до момента в МК няма нито едно уволнение и покани Мая Манолова от БСП на разговор във ведомството. „Един от основните проблеми е разговорът през медиите”, коментира зам.-министърът, като посочи, че случаят с Ларгото е добър пример за това как експертите намират решение на даден проблем, когато се съберат.
Стоянов каза, че пътува с метрото (и затова вчера не е успял да стигне навреме за участието си в „Тази сутрин”) и използва служебна кола само за командировки: „Начинът министрите да научат реалните проблеми на хората, е да слязат от колите си”.