Ако някой очаква българският външен министър, независимо от коя партия е, да заеме крайна позиция в едната или в другата крайност, мисля, че е сбъркал. Външният министър трябва да заема позиция в интерес на страната, заяви по Дарик министърът на външните работи Кристиан Вигенин.
Той коментира кризата в Украйна и предложението нашата страна да наложи вето, ако има икономически санкции срещу Русия от страна на ЕС. Вигенин е срещу налагането на вето на икономическите санкции, според него трябва да се избягва всяка крайна позиция, защото като страна-членка на ЕС България е в различни процеси с останалите 27 страни-членки и това може да навреди на отношенията ни с тях.
Има страни, които са изключително скептични към икономическите санкции срещу Русия. Точно с тези страни, според външният министър, трябва да се водят дискусии и да бъде направено така, че да няма такива санкции. Това е по-доброто решение, смята Кристиан Вигенин.
Ясно беше казано, че ако има ескалация на напрежението, тогава вече следват икономически санкции, посочи Вигенин. Същевременно се случиха неща, които са позитивни, защото външните министри на Украйна и Русия се срещнаха в Хага.
Не си струва България да заема категорична позиция за вето на тези санкции, като може по естествен път с дискусии със страните-членки, които са скептични срещу тези санкции и ще пострадат от тях, да стигнем до едно естествено решение, че такива санкции няма да има, разясни веднъж министърът на външните работи.
Нашата позиция не може да не отчита това, че Русия е вторият по големина икономически фактор в нашата икономика, както и че ние имаме исторически връзки с Русия. Вигенин посочи, че действията на ЕС не са срещу руския народ, това не е наказание срещу руския народ, а срещу руското ръководство. Впечатлението, че светът тръгва към някаква студена война е толкова преувеличено. Мисля, че трябва по-спокойно да приемаме нещата, каза той.
Ние не знаем дали ще има санкции и какви ще бъдат те, не знаем и каква ще е реакцията на Русия, има твърде много неизвестни. Но трябва да знаем, че санкции могат да ударят наистина тежко българската икономика. В момента България на практика няма от къде да получи необходимите количества газ, България няма необходимите газови връзки с другите страни, каза министърът. Каквото и да предприемем, просто това трябва да го имаме предвид. Затова, посочи Вигенин, трябва да ускорим работата по връзките ни с другите страни, защото независимо как ще се развият нещата в Русия, ние трябва да диверсифицираме газовите си връзки.
Вигенин коментира изграждането на голям терминал в Гърция за течен газ, от там ще е възможна доставка на природен газ от различни източници. Тук стигаме до връзката ни в Катар, откъдето можем да внасяме втечнен газ. Кристиан Вигени каза, че една от темите на срещата му с външния министър на Израел е била тази - новите находища на природен газ в Израел.