Външният министър Кристиан Вигенин обмислял възможността България да потърси услугите на лобистка компания, която да даде гласност на българските тези, които не намират достатъчна чуваемост в мощната антиимиграционна кампания във Великобритания. „Минавало ми е през ума за лобизъм, но след последната очерняща кампания с Хохегер, реших, че това би донесло повече негативи”, обясни Вигенин в предаването „Тази сутрин” по bTV, като подчерта, че страната ще търси други методи да утвърди позициите си по темата.
Външният министър на България подчерта, че с крайния национализъм и ксенофобията трябва да се борят умерените партии на европейско ниво, които трябва да мобилизират избирателите си, а не само Министерството на външните работи на България. „Не е наша работа да се борим с това”, заяви Вигенин и прогнозира, че ситуацията ще се успокои в началото на следващата година, но ще ескалира около кампанията за изборите за Европейски парламент.
„Във Великобритания Партията на независимостта на Найджъл Фараж успя да натрупа популярност благодарение на истерията с имиграцията. Най-лесната жертва на тази кампания бяха българите и румънците, за които пазарът трябва да се отвори изцяло от 2014 г.”, обясни българският външен министър.
Той подчерта, че българите не са просяци във Великобритания, а с осигуровките си допринасят повече, отколкото получават от социалната система на Острова. „Статистическите аргументи обаче не бяха чути и кампанията продължи”, допълни министърът.
„Проблемът дори е, че тези хора не са в България, а допринасят за развитието на британското общество”, отбеляза Кристиан Вигенин.
Външният министър беше категоричен, че в отложеното му преди ден пътуване до Великобритания преди края на годината няма търсен ефект на определена демонстрация, защото не става дума за фиксирано посещение, а за серия от разговори, за които външното ведомство преценило за по-подходящо да се проведат през януари.
Министърът посочи, че мерките на Лондон в областта на студентското кредитиране не е било мотивирано с българите и румънците. „Всеки такъв сигнал се събира в посолството, нека българските граждани да се обръщат във всеки случай, в който се почувстват дискриминирани. Това е важен допълнителен аргумент за нашите тези”, коментира Вигенин.
За силата на думите
Външният министър коментира и развитието на двустранните отношения с Турция след речта на премиера Реджеп Тайип Ердоган в Кешан, когато нарече няколко области на Балканите, включително Тракия, „живата история на Турция в Европа”. Мнозина разпознаха в думите му израз на териториални претенции и изразиха язвителни критики.
„Ние реагирахме същия ден, час след Външното министерство на Гърция”, декларира Кристиан Вигенин в отговор на упреците за мекия тон на позицията на МВнР.
„За мен е по-важно дали такива разбрани-недоразбрани думи са подплатени с действия. Турция не променя своето добросъседско отношение. Тук в България не трябва да се надпреварваме кой ще реагира по-остро на едни думи”, коментира първият дипломат на България.
Той увери, че в разговорите с колегата си Ахмед Давутоглу, който ще дойде в София през февруари, той е получил уверение, че има пълно разбиране за проблемите на България.
Вигенин определи подписаното преди седмица Споразумение за реадмисия в Турция като особено важно за Европейския съюз в бъдеще. „Преди да връщаме нелегални имигранти, с Турция трябва да свършим много други неща, готово е Споразумението за съвместно наблюдение на границата, активизират се общите действия. Дори да свърши бежанската вълна от Сирия, потокът няма да намалее. Има нестабилни страни в Африка, които могат да стимулират процеса”, обясни Кристиан Вигенин.
Къде би отишъл Орешарски
„Не измервайте възможностите на премиера Орешарски с това къде би отишъл. Най-лесно е да се обадим и да питаме „Бихте ли приели г-н Орешарски, защото едни журналисти питат”, заяви външният министър, отбелязвайки, че тезата за международна изолация на правителството е неиздържана.
„Орешарски ходи там, където има смисъл и има какво да постигне, както беше с Китай и Азербайджан. Когато е необходимо, г-н Орешарски ще отиде в Европа”, увери Кристиан Вигенин, но не влезе в детайли за предстоящите визити на българския министър-председател.