Изкривяването на вота на 12 май на национално ниво след събитията в деня за размисъл е недоказуемо, смята бившият депутат от Синята коалиция Михаил Михайлов.
В ефира на bTV той обясни, че е необходима причинно-следствена връзка, въз основа на която Конституционният съд да се произнесе за касиране, затова Михайлов изрази скептицизъм, че съдът ще обяви за невалидни изборите на всички 240 народни представители.
Самият той влиза в 41-то Народно събрание след решение на Конституционния съд в негова полза. „Сезирах съда заради 24 гласа, пуснати за Синята коалиция под номер 19, а вписани за Коалиция за родината под номер 20 в 19 МИР в Русе,” припомни Михайлов.
По думите му, въпреки нарушенията в деня за размисъл – пресконференции на партии и изявления на политици във връзка със случая в Костинброд, няма категорични доказателства за манипулация на вота, както в неговия случай.
Проблемът на демокрацията
„Големият проблем на демокрацията в България е изборният процес – хората загубиха доверие в институциите, отговорни за демокрацията и провеждането на избори,” подчерта бившият „син” депутат.
В подкрепа на твърденията си той посочи ниската избирателна активност: „За първи път в новата история на България гласуват толкова малко хора, 50% от гражданите отказаха да участват, а 25% от участвалите останаха непредставени,” припомни той.
Като представител на дясното политическо пространство, Михаил Михайлов призна, че кабинетът „Орешарски” по същество ще бъде ляв, заради което той самият не му възлага големи надежди.
По думите му, новото правителство трябва да направи радикални реформи в здравеопазването и пенсионната система, за да не живее гражданинът ден за ден. Обещанията за увеличение на майчинските и еднократните помощи за първокласници Михайлов определи като „работа на кръпки”.
„Голямото предизвикателство пред новия кабинет са точно тези промени – в изборния кодекс, в закона за референдумите, намаляване на политическите субсидии,” подчерта бившият депутат.