БСП няма нищо против назначаването на Марин Райков за посланик след края на мандата му като служебен премиер, но продължава да възразява срещу начина, по който е извършено то, заяви евродепутатът от ПЕС Кристиан Вигенин в предаването „Лице в лице” по bTV.
„Райков трябваше достойно да приключи мандата си и да изчака да бъде предложен за посланик от следващото правителство. Той няма никакво основание да се опасява, че това няма да се случи,” категоричен бе Вигенин.
Вчера той изпрати до медиите писмо, в което изрази възмущението си, че външният министър Марин Райков е предложил на премиера Марин Райков да назначи като посланик Марин Райков.
От БСП поискаха Росен Плевнелиев да спре посланическите назначения в последните дни от мандата на служебния кабинет, след като правителството направи 8 предложения за дипломатически постове дни пред формирането на новото правителство. Левицата разчете в този ход разчистване на сметки.
„Мандатът на Марин Райков беше прекъснат, нека го продължим, но не по този начин,” подчерта Вигенин.
Европа чака новия кабинет на България
Представителят на ПЕС и колегата му от ЕНП Андрей Ковачев бяха единодушни, че сформирането на ново правителство в България се чака с огромен интерес в Брюксел.
„Вчера в Европарламента бе подет въпроса какво ще се случи с българското правителство следващата седмица,” припомни Ковачев и отбеляза притеснението от ролята на националистката партия „Атака” като решаващ фактор.
Той призна, че и правителството на Бойко Борисов през 2009 г. е получило подкрепата на Волен Сидеров, но тогава ситуацията нямала нищо общо с настоящата. „Тогава кабинетът на ГЕРБ беше подкрепен от по-широка дясна коалиция – от Синята коалиция и РЗС, освен от „Атака”,” припомни евродепутатът.
„Несериозно е да се прави кампания, че „Атака” ще подкрепи правителството. Нито „Атака” има ангажимент към БСП, нито обратното. Нека оставим бъдещето да покаже,” контрира колегата му от ПЕС Кристиан Вигенин.
От своя страна, той обвини евродепутатите от ГЕРБ, които са част от европейското семейство на ЕНП, че подвеждат председателя Джоузеф Дол. „Той е забравил начина, по който беше избрано правителството на ГЕРБ, скандалите с подслушванията,” посочи социалистът. „Дол и колегите му от ЕНП опитаха да замажат нещата и с подслушването, и с бюлетините в Костинброд,” допълни той.