Новият Изборен кодекс може да не е достатъчно радикален, но е най-доброто правено досега. Това мнозинство в парламента е най-смелото досега, защото за първи път хората ще имат възможността да пренареждат листите с кандидати. Такава е оценката на главния „архотект” по новите изборни правила – Мая Манолова.

Пред bTV тя посочи, че не е очаквала овации и цветя след приемането на кодекса, но има голяма надежда, че след евроизборите „ще чуем добри думи за новите изборни правила”.

„Промените са съществени, не са самоцелни – те гарантират честен вот и активното участие на гражданите, защото те ще знаят, че има смисъл от техния глас, вотът ще бъде отчетен правилно”, заяви зам.-председателят на НС.

Тя посочи и някои от основните нови аспекти на гласувания миналата седмица кодекс – „за първи път хората ще гласуват за личности, ще има преференциален вот на евроизборите – освен за коя партия, гражданите ще могат да кажат и кой кандидат избират. От гласа на всеки ще зависи персонално кои ще са членовете на ЕП, които ще представляват България. Хората за първи път ще могат да преподреждат листите”.

Манолова увери още, че „ДПС не се е налагало на БСП по нито един пункт от кодекса”.

В петък парламентът прие окончателно Изборния кодекс, който ще влезе в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник". Депутатите гласуваха методиките за определяне на резултатите от гласуването на мандатите при избор за народните представители, за президент и вицепрезидент, за евродепутати, кметове и общински съветници. Парламентът прие и определенията на изискването за уседналост за различните избори.