Българският евродепутат разполага с предостатъчно средства, за да бъде ефективен както за страната, така и за целия Европейски съюз. Въпрос на лични амбиции обаче е дали ще се възползва от тях, за да „свърши работа” или за собствено облагодетелстване. Това стана ясно от думите на бившите евродепутати Мария Капон (ЕНП) и Петя Ставрева (ПП „Обединени земеделци").
Двете обясниха, че месечното възнаграждение в Европарламента е почти 8000 евро, към него обаче не влизат надбавките за комисии и делегации, разходите за самолетни билети и др. Отделно за присъствието си на заседание евродепутатът получава по 296 евро дневни, с които да си осигури нощувките. За съветници и асистенти пък са предвидени по 25 000 евро на месец.
„Въпросът не е колко поучават евродепутатите, а какво работят и дали са ефективни за българската страна - кога правят промени така, че да са добри за целия ЕС и отделно за страната ни. Мен лично тази сиромахомилщина не ме интересува”, коментира Капон.
Тя уточни, че в ръцете на евродепутата стоят законодателната инициатива и дейност, бюджетната рамка, контролът и надзорът и връзката с местните парламенти: „Дали ще работят седем от седем дни или два, важно е колко са ефективни”.
„ЕП дава възможност да се работи за България с формиране на политики и можеш да бъдеш много полезен за родината си. Идеята да пращаме евродепутати е те да бъдат нашето лице и да са с мисия”, допълни Ставрева.
Според нея обаче настоящите български евродепутати не са успели да защитят националните интереси при приемането на последната бюджетна рамка.
Капон посочи като голямо постижение на българските евродепутати е освобождаването на българските сестри от Либия.