ДПС осъжда опитите за провокиране на ислямофобия, която би ерозирала интеграционния модел на гражданското ни общество. Това заяви в декларация от парламентарната трибуна Тунчер Кърджалиев по повод делото в Пазарджик, което се води срещу 13 имами обвинени в проповядването на радикален ислям.
Партията на Доган изтъква "силното си безпокойство по повод недоказани и неаргументирани твърдения за проповядване на антидемократична идеология, провокиращи условия за етническа и религиозна нетърпимост".
Според тях се създава впечатление, че обвиненията са обусловени от преднамереност и от дефицит на експертна теологическа компетентност.
Изразяваме дълбоката си загриженост от опита да бъде подкопан религиозния мир чрез преекспонирани и тенденциозно отправени обвинения срещу български граждани, някои от които са високопоставени длъжностни лица - двама районни мюфтии, четирима имами, един ваизин, и по тази причина - легитимни представители на мюсюлманското вероизповедание, второто по численост в България, казват борещите се за права и свободи.
Според ДПС този акт създава усещане за дискредитиране на конституционния принцип за разделение на държавата и религиите, създава напрежение на верска основа между българските граждани и обществена психоза, компрометираща мюсюлманската религия и институциите й в страната.
Отбелязваме с дълбоко съжаление липсата на адекватна държавна политика за мястото и ролята на малцинствата в гражданското общество на демократичната държава, включително и за интегрирането им в силовите структури на държавната власт и службите за сигурност, посочват от ДПС.
Те коментират съображение в обвинителния акт - че част от привлечените под наказателна отговорност висши духовници "имат образование, получено в Саудитска Арабия". Буди недоумение фактът, че компетентните органи в България вече години упорито отказват да решат въпроса с акредитацията на Висшия ислямски институт, за да се осигури възможност българските младежи да придобият висше духовно образование в своята родина, отбелязват от Движението.
ПГ на ДПС ще представи декларацията си на вниманието на всички европейски и други международни организации, които имат компетенции по международните договори, гарантиращи правото на вероизповедание, свободата на съвестта и вярата.