Интригата за първото място на предстоящите избори остава до последно, а в следващото Народно събрание ще влязат между пет и седем парламентарни групи, сочи социологическо проучване на агенция АФИС.

То е проведено от 12 до 16 март между 1010 анкетирани лица в столицата и е извършено със собствени средства в рамките на изследователската програма на агенцията.

Силите на двамата основни претенденти – БСП и ГЕРБ са „толкова изравнени, че е вероятно развръзката да дойде в последния момент, а е възможно и да се стигне до ситуация, при която да се изчака окончателното преброяване на гласовете и официалното обявяване на резултата от Централната избирателна комисия (ЦИК)“, коментират от АФИС.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Сигурно е, че пет формации ще прескочат 4-процентовата бариера и ще получат представителство в бъдещия парламент – БСП, ГЕРБ, Обединените патриоти, ДПС и „Воля“.

Още две също имат шансове – коалицията „Реформаторски блок – Глас народен“ и коалицията „АБВ – Движение 21“.

От данните личи, че десните избиратели са сравнително по-разколебани от левите, но изборът в ляво е и по-стеснен и сведен основно до две възможности – БСП или коалицията „АБВ – Движение 21“, докато дясното пространство изобилства от партии и коалиции, включително и такива, които не се самоопределят като десни (Марешки), но на пропагандно ниво се представят като радикални противници на левицата.

По-скоро десният вот ще разпръсне между множеството субекти, част от които ще останат със сигурност извън следващия парламент.

Снимка: bTV

Във възможността за мобилизация на колебаещ се електорат разликата между БСП и ГЕРБ е 3%, а най-голям потенциал за мобилизация на собствения си електорат има коалицията „АБВ – Движение 21“.

Очертава се съществено по-висока избирателна активност в сравнение с предишните парламентарни избори през 2014 г. и малко по-висока дори в сравнение със скорошните президентски избори в края на миналата година. Повече от половината от правоимащите избиратели (51%) са твърдо решени да отидат до урните на 26 март, а още една пета е много вероятно да се включат във вота. Около 6% ще изберат позицията „Не подкрепям никого“, смятат от Агенцията.

Според АФИС ключът към съставянето на бъдещото управляващо мнозинство няма да се държи от леви или десни формации и за пръв път от дълго време не и от ДПС, а от националистите. „Обединените патриоти, макар да стартираха кампанията от по-високо ниво на подкрепа, ще съумеят да задържат „бронзовия медал“, но по-важното е, че без тях няма да е възможно да се сглоби никаква комбинация нито в ляво около БСП, нито в дясно около ГЕРБ“, се казва в анализа.